Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Konformizm rodzi się w mózgu

Choć twierdzimy, że w ludziach najbardziej cenimy szczerość, sami nie do końca ją doceniamy i praktykujemy. Dlaczego?

Według najnowszych badań, których wyniki opublikowano w Psychological Science, źródła konformizmu należy doszukiwać się w mózgu. Gdy zmieniamy własne opinie i zgadzamy się z otoczeniem, uaktywniają się tak zwane ośrodki nagrody, czyli struktury mózgowe, związane z kontrolą i motywacją do potencjalnie korzystnych dla organizmu zachowań. Są to te same obszary mózgu, które reagują pod wpływem zadowolenia odczuwanego podczas stosunków płciowych, spożywania słodyczy, słuchania muzyki czy picia alkoholu.

By potwierdzić swoje przypuszczenia, harwardzcy uczeni poprosili ochotników płci męskiej o ocenę w skali od 1 do 7 atrakcyjności 180 kobiet na podstawie zdjęć uzyskanych z portalu społecznościowego Facebook. Po wykonaniu zadania, panowie dowiedzieli się, że o to samo poproszono też wielu innych mężczyzn, których oceny były wyższe, niższe, a czasem dokładnie takie same jak ich. Około pół godziny później uczestnicy po raz kolejny oceniali te same zdjęcia, podczas gdy ich mózgi skanowane były funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.

Uczeni bez zaskoczenia przyjęli fakt, że wielu uczestników zmieniło zdanie pod wpływem opinii innych. Na tym jednak nie koniec. Obrazowanie mózgu wykazało, że gdy mężczyźni oceniali zdjęcia przychylniej, aktywowały się dwa obszary mózgu odpowiedzialne za kodowanie subiektywnej wartości i motywację zachowań – jądro półleżące i kora okołooczodołowa. Przy niższych opiniach, spadała również aktywność ośrodków nagrody.

Współautor badania Jamil Zaaki podsumowuje, że konformizm może być bardziej charakterystyczny dla każdego człowieka niż nam się wydaje. Byłoby to kolejnym potwierdzeniem starego powiedzenia, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Tylko jak wytłumaczyć fakt, że wiele osób wydaje się czerpać bezgraniczną przyjemność z manifestowania odmiennych opinii?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. robertcb (Gość)

  Świadomość to nie mózg.

  Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.
  Teoria dualizmu interakcyjnego John Carew Eccles'a,
  oraz kwantowa teoria świadomości Orch-OR
  Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa - są prawdziwe.
  Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu
  - nie tworzy świadomości ani naszych myśli.

  Przeczytajcie ten artykuł i poznajcie prawdę:

  radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html

  lub wpiszcie w wyszukiwarkę: świadomość to nie mózg