Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Konopie jednak szkodliwe

Palenie konopi w młodzieńczym wieku zwiększa ryzyko psychoz w późniejszym okresie życia.

Choć związek pomiędzy paleniem konopi a występowaniem psychoz już dawno został potwierdzony, nie było pewności, czy to właśnie popularna „trawa” wywołuje zaburzenia, czy może jej właściwości relaksujące są wykorzystywane do uśmierzania symptomów, tworząc błędne koło. Badania opublikowane właśnie w British Medical Journal rzucają nowe światło na ów problem.

Badanie, które trwało aż 10 lat, objęło 1900 osób w przedziale wiekowym od 14 do 24 lat. Naukowcy z Maastricht University w Holandii z całą stanowczością stwierdzają, że psychoaktywne działanie konopi podnosi ryzyko wystąpienia psychoz, bez względu na rodzaj używki oraz status społeczny i inne zaburzenia psychiczne użytkowników.

Profesor psychiatrii sir Robin Murray twierdzi, że wspomniane wyniki są „kolejną cegiełką w ścianie dowodów”, ukazujących, że konopie stanowią czynnik ryzyka w występowaniu zaburzeń takich jak schizofrenia.

Nie wykazano jednak, czy Skunk i inne silne odmiany konopi stanowią dużo większe ryzyko niż marihuana czy pochodzący z żywicy haszysz.

W obliczu faktu, że w wielu krajach zezwala się na używanie konopi w celach medycznych, trudno będzie przekonywać o ich szkodliwości. Jak zwykle w przypadku używek i „niezdrowych przyjemności”, każdy musi wziąć odpowiedzialność za własne życie we własne ręce.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gandolf (Gość)

    Jednym szkodzi drugim nie.wszystko zależy od typu osobowości.Chwiejnym,romantykom,zbyt wrażliwym może zniekształcić psychikę podczas gdy będą też osoby którym w żadem znaczący sposób nie zaszkodzą

  2. ja (Gość)

    konopia dobrym lekarstwem na wszystkooo!! heeehhheeee ;)
    polecam ;-)