Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kontrolne badania oczu

Przyjmuje się, że do 40 roku życia wystarczy badać wzrok co 2-3 lata. Wyjątek stanowią osoby już z wykrytą chorobą oczu, obciążone genetycznie czy też kiedy czujemy, że coś gorzej widzimy.

Tonometria

To pomiar ciśnienia śródgałkowego. Do badania używa się tonometru aplanacyjnego lub bezdotykowego. W przypadku pierwszego tonometru wykonuje się znieczulenie oka, gdyż badanie wymaga uciśnięcia rogówki specjalną końcówką. Z kolei działanie tonometru bezdotykowego polega na komputerowej analizie wielkości odkształcenia fragmentu rogówki po uderzeniu strumieniem powietrza. Pomiar powtarza się kilkakrotnie, dzięki czemu jest dokładny.

Badanie tonometrem służy wykryciu podwyższonego ciśnienia ocznego i rozwijającej się jaskry.

Badanie dna oka

Badanie rozpoczyna się od zakraplania preparatem z atropiną, która rozszerza źrenicę i ułatwia zajrzenie w głąb oka. Następnie za pomocą oftalmoskopu - urządznia posiadającego źródło światła i układ soczewek o różnej wartości optycznej, lekarz ogląda i ocenia stan najdrobniejszych naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala na rozpoznanie większości schorzeń oka, zwłaszcza siatkówki, błony naczyniowej, nerwu wzrokowego i ciałka szklistego. Obraz dna oka pozwala na ocenę i stan zaawansowania również innych schorzeń, jak nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy.

Test Amslera

Jest to bardzo proste badanie, pozwalające wykryć zaburzenia w obrębie plamki żółtej. Możemy wykonać je samodzielnie w domu. Na kartce o wymiarach 10x10 cm rysujemy linię, które utworzą siatkę kwadratów o boku 5 cm, a w jej środku znaczymy kropkę. Kartkę ustawiamy na wprost oczu, zasłaniamy jedno oko, a drugim patrzymy na okropkę z odległości 30-40 cm. Jeśli widziane linie są zniekształcone, należy zgłosić się do lekarza okulisty na dokładne badania.

Badanie pola widzenia

Badanie wykonywane jest na tzw. polomierzach komputerowych. Pacjent opiera brodę i czoło na specjalnych podpórkach aparatu, a następnie obserwuje i sygnalizuje pojawienie się w polu widzenia świetlnego znaczka o odpowiednio dobranej wielkości i kontraście. Badanie pozwala na dokładną ocenę ubytków w polu widzenia, umożliwia też śledzenie zmian w nerwie wzrokowym. Jest szczególnie ważne w diagnostyce jaskry.

Ocena przedniej części oka

Do badania wykorzystuje się lampę szczelinową. Pacjent opiera brodę i czoło na podpórce aparatu. Lekarz, regulując ustawienie smugi światła, może uzyskać wyraźny i powiększony obraz oka widoczny w okularze mikroskopu. Lampa szczelinowa pozwala wykryć zaćmę, a przy zastosowaniu dodatkowych przyrządów optycznych ocenić inne części oka np. dno oka, wnętrze gałki ocznej, ciałka szklistego i siatkówki. Jest to podstawowe badanie okulistyczne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kapucynka

    Ja chodzę dwa razy w roku na badania okulistyczne. Moja babcia częściej, bo ma zaćmę a kontrolujemy jej stan, bo choroba prowadzi do ślepoty :( W tym roku z babcią pojedziemy do Czech, gdzie w ramach refundacji NFZ, można wykonać od ręki zabieg usuwania zaćmy: http://www.operacjazacmy.info/ . Dla Nas to wybawienie, a przecież każdy może z tego skorzystać. I czeka się na operację jakieś 2 - 3 tygodnie!

  2. kima

    W mojej rodzinie mamy często problemy ze wzrokiem dlatego jestem pod stałą opieką okulisty, chodzę na NFZ w Warszawie do przychodni KEN. Doktor Sędłak mnie przyjmuje, bardzo sympatyczna i dokładnie Pani doktor. Co pół roku się mniej więcej widujemy, jak coś z oczami się dzieje trzeba koniecznie kontrolować, badać. To najcenniejszy ze zmysłów.