Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kontuzje - skręcenie nogi

Skręcenia, złamania lub zwichnięcia to kontuzje, którym najłatwiej ulegamy zimą. Nawet zwykły spacer może zakończyć się kontuzją, zwłaszcza gdy idziemy po oblodzonym chodniku. Sprawdź co robić, gdy skręcisz nogę lub rękę w stawie.

Skręcenie w kostce to bolesna kontuzja, której warto unikać. Jak? Wystarczy dobre obuwie, które usztywnia nam nogę w kostce. Zwykle jednak takiego nie mamy. Wówczas o nieszczęście nietrudno.

Do skręcenia dochodzi, gdy w wyniku urazu zostają naciągnięte, naderwane lub zerwane więzadła. Uszkodzona jest też torebka skokowa. Objawy skręcenia to ból, który uniemożliwia poruszanie się, obrzęk, a nawet krwawienie.

Gdy skręcisz nogę:

 • obłóż skręconą kostkę zimnymi okładami, np. z kostek lodu;
 • zastosuj okłady z Altacetu lub żel Altacemo. Pomogą też okłady z wyciągu z arniki.
 • unieruchom staw za pomocą bandaża elastycznego;
 • jak najszybciej udaj się na konsultacje do lekarza. Skieruje cię na badanie RTG.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. asiulka (Gość)

  Ja skręciłam nogę pierwszego dnia ferii :( (
  Jestem tancerką i siatkarką wiedz miesiąc bez ćwiczeń był dla mnie męką , jestem przyzwyczajona do wysiłku.
  Na te kontuzji skorzystały najbardziej moje ręce bo "skikałam" codziennie do około domu z kulami :) )
  a teraz muszę nosić stabilizator aby uraz się nie odnowił ;)

 2. karolcia (Gość)

  Ja średnio raz do roku miałam skręconą kostkę i lekarze nie potrafili nic z tym zrobić, mówili że mam pecha. Za namową koleżanki poszłam do centrum rehabilitacji Osteomedis i okazało się że po prostu potrzebuję ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego. Dzięki nim zapomniałam co to skręcenie kostki :)

 3. JowitaMroz

  Moim zdaniem nie warto zwlekać z dolegliwościami. Jeśli to kontuzja to oprócz wizyty u lekarza warto wybrać się na masaż sportowy który rozluźni spięte mięśnie i zwiększy ich wydolnośc. W klinice p. Gęsickiem robią takie zabiegi http://joannagesicka.pl/masaz-sportowy/ które rzeczywiście są skuteczne.

 4. Szpital_Pulsmed

  Polecam metodę Adi Stem, która obejmuje pobranie tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, a następnie wyizolowanie z niej komórek macierzystych i regeneracyjnych. Następnie są one aktywowane przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED. Ostatnim etapem jest podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu.

  http://pulsmed.com.pl/klinika-transplantacji.html

 5. Aishha

  Pamiętam, jakie to irytujące mieć skręconą noga, a dokładnie kostkę :/ Używałem takich ortez wtenczas: https://stanleymed.pl/ortezy-stawu-skokowego-i-stopy i bardzo mi pomogły w funkcjonowaniu

 6. Uuute (Gość)

  bez lekarza ani rusz. a znam przypadki osób, które same się leczyły... źle to się skończyło

 7. quinque (Gość)

  Zawsze trzeba iść do lekarza bo nigdy nie wiadomo co tak naprawdę się stało. Ja skręciłam kiedyś kostkę w stopie, bolało strasznie, ale dzięki szybkiej prywatnej wizycie uniknęłam operacji. byłam wtedy w Poradni stopy w Warszawie

 8. kima

  Też miałam już kilka razy problem z kostką. Zaczęło się od przeciążenia podczas ćwiczeń. Bolała bolała, ratowałam się maściami i przeciwbólowymi tabletkami. I przeszło, ale długo radość nie trwała, źle schodziłam z roweru i noga skręcona :( W gips nie włozyli, kazali stabilizator nabyć. Kupiłam porządny w BRANDvital w Krakowie https://www.brandvital.eu/ i powoli powoli było lepiej. Teraz jak tylko czuję tą kostkę to od razu biorę stabilizator, szybko ból ustaje. Bardzo dobrze mi tam doradzili i dobrali stabilizator, polecam te sklepy medyczne, nie tylko w Krakowie są.

 9. mikko (Gość)

  trzeba do tematu podchdozić poważnie. moja koleżanka na wfie skręciła kolano, odwiedziła ortopede na SOR, gips, a teraz to poskutkowało tym że teraz 3 lata później jest po 3 operacjach i z tytanowymi elementami w kolanie.... tak sie kończy ignorancja

 10. genuis

  zgadzam się z Wami jak najbardziej, ja też nauczona swoimi błędami wiem że nie można bagatelizować schorzeń ortopedycznych tylko od razu udać się do porządnego ortopedy. jeśli chodzi o Warszawę również mogę polecić Poradnię Chorób Stopy (na Wysockiego). otrzymałam tam fachową pomoc bo złamaniu kości w stopie

 11. kima

  Ja ze swoją zwichniętą nogą długo nie mogłam dojść do pełnej sprawności. Najwięcej mi pomogła dr Monika Florka z Ober Clinic w Warszawie. To ortopeda, ma dużą wiedzę i stosuje nowoczesne metody leczenia.

 12. Jola_Kasper

  Niestety urazy takie jak skręcenie nogi zdarzają się dość często i spotkać mogą każdego i to w zasadzie bez względu na to, jaki tryb życia ktoś prowadzi. Ja z takimi problemami radziłabym od razu udać się do dobrego ortopedy, by uniknąć późniejszych komplikacji. Mogę od siebie polecić placówkę Orthosport, która zlokalizowana jest w Szczecinie. Na https://www.orthosport.pl/ znajdziecie więcej informacji.