Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kontuzje - skręcenie nogi

Skręcenia, złamania lub zwichnięcia to kontuzje, którym najłatwiej ulegamy zimą. Nawet zwykły spacer może zakończyć się kontuzją, zwłaszcza gdy idziemy po oblodzonym chodniku. Sprawdź co robić, gdy skręcisz nogę lub rękę w stawie.

Skręcenie w kostce to bolesna kontuzja, której warto unikać. Jak? Wystarczy dobre obuwie, które usztywnia nam nogę w kostce. Zwykle jednak takiego nie mamy. Wówczas o nieszczęście nietrudno.

Do skręcenia dochodzi, gdy w wyniku urazu zostają naciągnięte, naderwane lub zerwane więzadła. Uszkodzona jest też torebka skokowa. Objawy skręcenia to ból, który uniemożliwia poruszanie się, obrzęk, a nawet krwawienie.

Gdy skręcisz nogę:

 • obłóż skręconą kostkę zimnymi okładami, np. z kostek lodu;
 • zastosuj okłady z Altacetu lub żel Altacemo. Pomogą też okłady z wyciągu z arniki.
 • unieruchom staw za pomocą bandaża elastycznego;
 • jak najszybciej udaj się na konsultacje do lekarza. Skieruje cię na badanie RTG.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. asiulka (Gość)

  Ja skręciłam nogę pierwszego dnia ferii :( (
  Jestem tancerką i siatkarką wiedz miesiąc bez ćwiczeń był dla mnie męką , jestem przyzwyczajona do wysiłku.
  Na te kontuzji skorzystały najbardziej moje ręce bo "skikałam" codziennie do około domu z kulami :) )
  a teraz muszę nosić stabilizator aby uraz się nie odnowił ;)

 2. karolcia (Gość)

  Ja średnio raz do roku miałam skręconą kostkę i lekarze nie potrafili nic z tym zrobić, mówili że mam pecha. Za namową koleżanki poszłam do centrum rehabilitacji Osteomedis i okazało się że po prostu potrzebuję ćwiczeń na wzmocnienie stawu skokowego. Dzięki nim zapomniałam co to skręcenie kostki :)

 3. JowitaMroz

  Moim zdaniem nie warto zwlekać z dolegliwościami. Jeśli to kontuzja to oprócz wizyty u lekarza warto wybrać się na masaż sportowy który rozluźni spięte mięśnie i zwiększy ich wydolnośc. W klinice p. Gęsickiem robią takie zabiegi http://joannagesicka.pl/masaz-sportowy/ które rzeczywiście są skuteczne.

 4. Szpital_Pulsmed

  Polecam metodę Adi Stem, która obejmuje pobranie tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, a następnie wyizolowanie z niej komórek macierzystych i regeneracyjnych. Następnie są one aktywowane przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED. Ostatnim etapem jest podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu.

  http://pulsmed.com.pl/klinika-transplantacji.html

 5. Aishha

  Pamiętam, jakie to irytujące mieć skręconą noga, a dokładnie kostkę :/ Używałem takich ortez wtenczas: https://stanleymed.pl/ortezy-stawu-skokowego-i-stopy i bardzo mi pomogły w funkcjonowaniu

 6. Uuute (Gość)

  bez lekarza ani rusz. a znam przypadki osób, które same się leczyły... źle to się skończyło

 7. quinque (Gość)

  Zawsze trzeba iść do lekarza bo nigdy nie wiadomo co tak naprawdę się stało. Ja skręciłam kiedyś kostkę w stopie, bolało strasznie, ale dzięki szybkiej prywatnej wizycie uniknęłam operacji. byłam wtedy w Poradni stopy w Warszawie