Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kordocenteza

Kordocenteza jest ważnym badaniem diagnostycznym, dzięki któremu możemy się wiele dowiedzieć o stanie zdrowia naszego nienarodzonego malucha. Próbki pobrane z pępowiny pozwalają nam na dokładną analizę krwi i wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Po co wykonuje się badanie?

Kordocenteza umożliwia nam zapoznanie się z parametrami laboratoryjnymi krwi tętniczej i żylnej płodu, w szczególności służy badaniom gazometrycznym, dzięki którym oceniany jest poziom niedotlenienia płodu. Badanie to, mimo dużej inwazyjności, jest coraz częściej wykonywane, zwłaszcza w przypadkach konfliktów serologicznych, oraz podczas ustalania prawidłowej etiologii i kuracji wewnątrzmacicznej zahamowania rozwoju płodu.

Kordocentezę stosuje się podczas :

  • transfuzji dopłodowej,
  • infuzji dopłodowej,
  • diagnostyki genetycznej,
  • hypotrofii płodu.

Jak przebiega badanie?

Warunkiem koniecznym podczas kordocentezy jest pełna aseptyka oraz znieczulenie ogólne lub miejscowe. Przed przystąpieniem do nakłucia przeprowadza się badanie USG w celu stwierdzenia dokładnego położenia płodu i zlokalizowania łożyska.

Badający odkaża skórę, po czym wbija igłę punkcyjną w powłoki brzuszne pacjentki, regularnie kontrolując cały przebieg na ekranie ultrasonografu. Następnie przebija się przez naczynia pępowinowe, zazwyczaj blisko przyczepu łożyskowego. Po pobraniu wystarczającej ilości krwi, lekarz wyjmuje igłę, a w miejscu wbicia zakłada opatrunek.

Inne badania prenatalne:

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gość (Gość)

    Kordocenteza jest badaniem nadal niebezpiecznym. Prowadzi do bardzo poważnych powikłań.