Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kostniak

Kostniak to łagodny nowotwór kości, mogący występować w kościach szczęki i żuchwy, na podniebieniu twardym, w zatokach przynosowych oraz w kościach miednicy, łopatki i w nasadach kości długich.

Zwykle rośnie wolno, nie daje żadnych objawów i w większości przypadków wykrywany jest przypadkowo przy okazji wykonywania zdjęć RTG kości czaszki.

Kostniaki wychodzące z okostnej mogą jednak tworzyć uwypuklenia widoczne na powierzchni skóry, a zmianom wywierającym nacisk na nerw trójdzielny mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe i zaburzenia czuciowo-ruchowe.

Leczenie operacyjne polega na radykalnej resekcji guza. Kostniaki niepowodujące dolegliwości nie wymagają jednak interwencji chirurgicznej. Skłonność do występowania guzów o typie kostniaków jest charakterystyczna dla Zespołu Gardnera.

Aleksandra Banasik

Tematy: nowotwory łagodne, nowotwór kości

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość