Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kręgozmyk

Kręgozmyk to przemieszczenie kręgu wraz z całym odcinkiem kręgów leżących powyżej ku przodowi w stosunku do kręg leżącego poniżej.

Źródłem przemieszczenia jest tzw. kręgoszczelina, czyli pęknięcie łuku kręgowego. Najczęściej kręgozmyk dotyczy krańcowego odcinka kręgosłupa lędźwiowego - L5/S1, rzadziej poziomu L4/5 i wyższych poziomów.

Zmiany nie zawsze powodują dolegliwości, ale zwykle wiążą się z bólami okolicy lędźwiowo krzyżowej podczas stania i chodzenia, ustępujące po odpoczynku, promieniowaniem bólu do kończyn dolnych, kurczami łydek, zaburzeniami czucia i osłabieniem siły mięśniowej.

W przypadku ostrych dolegliwości bólowych zaleca się ograniczeniu aktywności fizycznej i stosuje farmakoterapię mająca na celu zmniejszenie bólu i napięcia mięśni grzbietu. Niepowodzenie terapii zachowawczej i pojawienie się objawów neurologicznych jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

Aleksandra Banasik

Tematy: ból kręgosłupa, dyskopatia, ból w lędźwiach

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość