Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kruszyna - właściwości i zastosowanie

Kruszyna jest składnikiem wielu preparatów oddziałujących na układ pokarmowy. Wchodzi w skład wielu herbatek i mieszanek na odchudzanie, przeciw hemoroidom i o działaniu przeczyszczającym.

Charakterystyka

Kruszyna jest dużym krzewem lub niewielkim drzewem, osiąga 5 metrów wysokości. Spotykana w lasach sosnowych lub w zaroślach na brzegami wód. Gałązki ma kruche, łamliwe i stąd nazwa "kruszyna". Kwitnie od ma ja do lipca, a owoce dojrzewają jesienią. Zbiera się je jeszcze nie całkiem dojrzałe i trzeba je od razu suszyć bo pleśnieją. Jednak cenniejszym surowcem jest kora. Zbiera się ją wczesną wiosną, przed ruszeniem soków w roślinie.

Właściwości

Kora zawiera flawonoidy, garbniki, alkaloidy peptydowe, saponiny, sole mineralne, a owoce - cukry. Najcenniejszym składnikiem kruszyny są antrazwiązki, które pobudzając perystaltykę jelita grubego, działają przeczyszczająco. Kora ma również działanie żółciopędne.

Zastosowanie

Ze względu na właściwości żółciopędne stosowana w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Kruszyna wchodzi w skład takich mieszanek jak Cholagoga o działaniu żółciopędnym Preparaty z kruszyną pobudzają ścianę jelita grubego, powodując zwiększenie mas kałowych oraz ich rozpulchnianie. Polecana w przy przewlekłych zaparciach, gdyż nie powoduje uzależnienia od zioła. W lecznictwie ludowym odwar z kory i owoców kruszyny stosowany jest do nacierania skóry przy świerzbie.

Uwaga

Nie należy jeść owoców kruszyny - po zjedzeniu kilkunastu owoców występują wymioty, jednak nie ma ona właściwości silnie trujących. Preparatów z kruszyną nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Maciej (Gość)

    Na innej stronie przeczytać można, iż kruszyna m,. in. uzależnia i zabroniona jest przy niektórych stanach i  schorzeniach: "w stanach zapalnych jelit, wyrostka robaczkowego, w okresie miesiączki oraz w chorobach nerek."  Aby dotrzeć do źródła, należy przekopiować powyższy cytat do wyszukiwarki. Niestety uniemożliwiono mi podanie linku.

  2. antymaciej (Gość)

    ładnie masz banie zrytą. kto ci nie pozwolił zamieścić tego linka, chyba twój psychiatra.