Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienia między miesiączkami

Krwawienia, pojawiającego się między jedną a drugą menstruacją, nigdy nie należy lekceważyć. Może być ono przyczyną poważnych chorób.

Gdy plamienie pojawia się w środku cyklu i jest niewielkie, najczęściej jest objawem owulacji. Trwa wówczas od kilku godzin do całego dnia i jest spowodowane spadkiem poziomu estrogenów, do którego dochodzi podczas jajeczkowania. To naturalny proces, który nie wymaga żadnego leczenia. Nie musisz się go obawiać.

O wiele większe zagrożenie dla zdrowia niesie krwawienie wynikające z nadżerki, czyli ranki w okolicy ujścia szyjki macicy. Jej przyczyną może być stan zapalny pochwy i szyjki macicy wywołany przez np. chlamydie, grzyby czy wirusy.

Symptomem, który powinien cię zaniepokoić są krwiste plamienia, a także krwawienia, które pojawiają się po współżyciu. Zdiagnozowaną nadżerkę należy koniecznie leczyć, jeśli bowiem dojdzie do jej zakażenia wirusem HPV, może przerodzić się w nowotwór szyjki macicy. Swoje obawy skonsultuj z ginekologiem. Gdy podczas badania lekarz wykryje u ciebie nadżerkę, przepisze odpowiednie leki dopochwowe lub zastosuje zabieg elektrokoagulacji.

Inną przyczyną występowania krwawienia między miesiączkami są mięśniaki i polipy, czyli niezłośliwe nowotwory macicy, które może mieć każda kobieta, bez względu na wiek. Ich leczenie przeprowadza się pod kontrolą lekarza ginekologa. Czasem wystarczy odpowiednia kuracja hormonalna, aby się ich pozbyć. Nierzadko jednak usuwa się polipy i mięśniaki operacyjnie. Leczenie jest o tyle istotne, że pozostawione same sobie mogą stać się przyczyną silnego krwotoku, a pod postacią polipa może kryć się nowotwór złośliwy.

Gruba warstwa endometrium, czyli przerost błony śluzowej macicy, to kolejny powód nieuzasadnionego krwawienia poza cyklem. Pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, które powodują niedostateczne oczyszczanie się ścian macicy podczas menstruacji. Aby zdiagnozować tę przypadłość przeprowadza się kontrolne badanie USG przezpochwowe. Lekarz jest wtedy w stanie ustalić grubość błony śluzowej macicy. Jeśli stwierdzi jej przerost, konieczny będzie zabieg oczyszczenia (wyłyżeczkowania) jamy macicy. Jest to niezbędne, gdyż dalszy rozwój błony grozi rozwinięciem się raka endometrium.

Nowotwory złośliwe układu rozrodczego także bardzo często dają o sobie znać poprzez krwawienie poza miesiączką. Dlatego też nigdy nie należy lekceważyć pojawiającego się plamienia. Może być ono spowodowane rozwijającym się lub już zaawansowanym stadium raka szyjki macicy lub samej macicy, ale także złośliwych guzów jajników.

Niepokojącym objawem są krwawienia u kobiet po menopauzie, zwłaszcza gdy pojawiają się po ok. 6 miesiącach od ostatniej miesiączki. Konieczna jest wówczas natychmiastowa konsultacja z lekarzem ginekologiem, bo tylko szybkie rozpoczęcie leczenia daje nadzieję na wyleczenie.

Krwawienie pojawiające się u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję może być spowodowane nieodpowiednio dobraną pigułką, np. ze zbyt dużą zawartością progestagenów. W tym wypadku należy zmienić tabletki lub metodę antykoncepcji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. passywna

    Witam serdecznie ;( drugi raz, tzn drugi miesiac pojawia się u mnie krawawienie miedzy miesiączkowe czy jak się to nazywa.. szukałąm o tym i trafiłam tutaj; http://www.kobiece.objawy.net/Objawy+mi%C4%99%C5%9Bniak%C3%B3w+macicy lekko się zaniepokoiłam ale pomyślałam że nie będę wyciągac pochopnych wnisoków i szukała mdalej i trafiłem do was. Zarówno tam jak i uwas piszę, że jednym z powodów tego krawaienia jest właśnie ten nowotwór czyli mięśniak macicy ;( tak barzdo się boje... prosze mi powiedzieć jakie badanie są mi potrzebne? Czy w młodym wieku takim jak mój czyli 24 lata jest to możliwe? zawsze miałam wszystko OK tylko nieregualrne okresy ale zdążyłam się przyzwyczaić. Jestem w kropce, co mam robić?! pomocy!

  2. Kasia (Gość)

    Passywna spokojnie. Zapisz się do ginekologa i poproś o przeprowadzenie USG dopochwowego. W ten sposób można sprawdzić czy nie masz żadnych zmian w tym mięśniaków. Ja mam jednego 1,5cm i właśnie w ten sposób udało się go wykryć. Spokojnie.