Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienia po menopauzie

Plamienia krwią po klimakterium mogą być przyczyną poważnej choroby macicy lub nowotworu, dlatego nie można ich lekceważyć i po ich pojawianiu natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.

Menopauza u kobiet oznacza ostatnią miesiączkę, czyli koniec płodności, który często wiąże się ze złym samopoczuciem. Niegroźne krwawienie z dróg rodnych po ostatniej miesiączce może występować nieregularnie przez 6 do 12 miesięcy - najczęściej nie jest ono groźne. Te, które występują na rok przed ostatnim okresem mogą być niebezpieczne. W czasie trwania menopauzy ciało kobiety szczególnie narażone jest na występowanie nowotworów i innych chorób z powodu złych stężeń hormonów i ich proporcji względem siebie.

Kobiety, które leczą się hormonalnie (HRT) mogą mieć krwawienia po okresie menopauzy, ale nie powinny one nikogo niepokoić.

Co mogą oznaczać krwawienia?

Plamienia w nawet połowie przypadków są oznaką nowotworu trzonu macicy, jajnika, złego zrostu komórek błony śluzowej w macicy lub w szyjce macicy. Zwykle do rozwoju takich chorób przyczynia się otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy słaba krzepliwość krwi.

Oprócz tego kobiety krwawiące po menopauzie mogą mieć mięśniaka macicy, polipy w szyjce macicy i różne przerosty, które mogą być przyczyną złych poziomów hormonów w organizmie. Zanik błony śluzowej może niekiedy powodować szczególną wrażliwość na urazy, dlatego krwawienia mogą powstawać w związku z mechanicznym uszkodzeniem pochwy. Na przykład podczas masturbacji, podrażnieniem przez bieliznę nabłonka w pochwie czy wypadaniem narządu rodnego.

Krwawienia z dróg rodnych nie należy mylić z tymi, które wydostają się z dróg moczowych. Jeśli zauważymy jakiekolwiek krwawienie najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który przy badaniu ginekologicznym określi przyczynę plamienia.

Co zrobić po zauważeniu krwawienia?

Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny plamienia. Ginekolog może dać nam skierowanie na odpowiednie badanie specjalistyczne, by dobrze móc zdiagnozować chorobę, na przykład może być to USG lub wymaz polegający na pobraniu tkanek z ścian szyjki macicy.

Jak zapobiegać niebezpiecznym krwawieniom?

Najlepiej jest, by każda kobieta regularnie chodziła do lekarza, regularnie wykonywała badania profilaktyczne i leczyła swoje choroby wcześniej (cukrzycę, otyłość czy nadciśnienie). Wczesne zdiagnozowanie chorób to większe prawdopodobieństwo na wyleczenie i zapobieganie powikłaniom.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość