Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienie po stosunku

Po seksie, radość ze spędzonych chwil psuje ci krwawienie z pochwy? Jeśli nie był to twój pierwszy raz i nie odczuwasz jednocześnie otarcia w miejscach intymnych, nie bagatelizuj tego! Krwawienie po stosunku może być objawem komplikacji zdrowotnych.

Krew z pochwy może być jedynie wynikiem źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych czy otarcia pochwy po penetracji (wtedy wystarczy użyć lubrykantu). Czasami jednak może to być objaw bardzo poważnej choroby. W obydwu przypadkach nie lekceważ tej dolegliwości – koniecznie idź do ginekologa. Co może ci dolegać?

Bakteryjne zakażenie pochwy

Ponad 75% kobiet przechodziło przez infekcje pochwy chcociaż raz w życiu. Jednym z głównych objawów jest spora ilość krwinek czerwonych w wydzielinie z pochwy. Jeśli dodatkowo wyczuwasz specyficzny, rybi zapach, możesz mieć prawie pewność, że to bakteryjna infekcja. Mimo, że to jedna z najmniej groźnych i najczęstszych dolegliwości kobiecych, nieleczona zazwyczaj przekształca się w coś poważniejszego. W razie ciąży występuje większe ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Zaniedbane infekcje prowadzą też do zapalenia przydatków albo do nawracających zapaleń dróg moczowych.

Nadżerka

Oprócz krwawienia po stosunku, ktore zdarza się przy nadżerce, często pojawiają się także bóle brzucha i pleców w odcinku lędźwiowym. Powszechna jest również duża ilość wydzieliny z pochwy. Bywa też tak, że nadżerka nie daje żadnych objawów. Jeżeli jednak wymienione dolegliwości cię dotyczą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Potrzebne będzie zrobienie cytologii (chyba, że najpierw trzeba wyleczyć stan zapalny, który mógłby zafałszować wynik). Dzięki badaniu, wykluczy się istnienie komórek rakowych w nadżerce.

Nie panikuj jednak – gdy nadżerka jest mała, a twoja grupa cytologiczna to 2, nadżerka wymaga tylko częstej obserwacji lekarskiej – wielu ginekologów uważa, że u młodych kobiet, które nie rodziły dzieci, mechaniczne leczenie nie jest wskazane. Gdy nadżerka jest spora, lepiej ją usunąć np. za pomocą elektrokoagulacji (wypalania prądem elektrycznym i ciepłem), krioterapii (leczenie zimnem - polecane kobietom planującym posiadanie dziecka jako leczenie najmniej inwazyjne) oraz laseroterapii.

Polip w szyjce macicy

Jest to błona śluzowa macicy, która nie oddzieliła się w trakcie miesiączki. W celu zbadania, czy w polipie nie znajdują się komórki rakowe, najczęściej usuwa się go – w szpitalu, ze znieczuleniem. Jeśli po badaniu histopatologicznym okaże się, że w polipie nie było komórek rakowych, nie trzeba podejmować dalszego leczenia. Dobrze jest jednak kontrolnie zjawiać się u ginekologa – polipy mają skłonność do nawrotów.

Rzeżączka

Czasami choroba przebiega bezobjawowo i kobieta może długo po zarażeniu nie wiedzieć o jej istnieniu. Kiedy jednak pojawią się objawy, to do najczęstszych należą krwista lub żółtawa wydzielina z pochwy i bolesne oddawanie moczu. Gdy rzeżączka rozwija się długo, bez podejmowania leczenia, pojawiają się również gorączka i wymioty. Jeżeli oprócz tych objawów, miałaś ostatnio np. kontakt seksualny z przygodnym partnerem, koniecznie idź do lekarza. Niezbędna będzie antybiotykoterapia u ciebie, jak i u twoich partnerów seksualnych. W trakcie leczenia trzeba powstrzymać się od współżycia.

Dysplazja szyjki macicy

To nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy. Dysplazję określa się często jako stan przedrakowy. By ją wykryć konieczne jest zrobienie badania cytologicznego. Choroba wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej występuje u kobiet najbardziej aktywnych aktywnych seksualnie – od 25 do 35 roku życia. Oprócz krwawienia po stosunku, pojawiają się także krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz bóle brzucha i pleców. W przypadku dysplazji I stopnia (łagodnej) wskazane jest leczenie przeciwzapalne i badania kontrolne co dwa miesiące. Dysplazja III stopnia jest już traktowana jak rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym.

Pamiętaj! Krwawienie po stosunku nigdy nie pojawia się bez przyczyny. Jeśli zauważyłaś je już któryś raz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Ona (Gość)

    Dzień dobry, mam pytanie do Państwa, ponieważ 3 tygodnjie temu byłam na wizycie ginekologicznej w związku z tym, iż mam krwawienia międzymiesiączkowe( w czasie owulacji). P. Ginekolog powiewdziała, że tak niektóre kobiety mają i jeśli przeszkadzają mi te krwawienia to zapisze mi tableki antykoncepcyjne Antizid, które zlikwidują( uregulują ) mi krwawienia. Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłam,iż nie będę ich zażywała. Okazało się również, iż złapałam bakterię (nie wiem jaką nie nazwała jej) ale przepisała mi gynalgin i oranex.Zażyłam je. Oczywiście miałam dodatkowo zrobione usg, które wykazało, że wszystko jest w porządku, nie ma żadnej nadżerki, polipów, mięśniaków. Cykl miesiączkowy wynosi 28-31 dni. Krwawienie międzymiesiączkowe występuje w około14-15 dniu. Niepokoję się tym, że podczas współżycia w 24 dniu zaczęłam krwawić. Krwawienie zmniejszyło się i  jest tylko plamienie. Co to może być?