Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienie podczas stosunku

Krwawienie podczas stosunku nigdy nie pojawia się bez przyczyny. Jest normalne i bardzo częste podczas pierwszego wspólżycia, gdy dochodzi do przerwania błony dziewiczej. Jeżeli jednak, od dawna nie jesteś dziewicą, a krwawienia pojawiły się już kilkakrotnie – skonsultuj się z ginekologiem!

Krwawienie z pochwy to najczęstszy objaw chorób dróg rodnych. Zdarza się jednak, że krew pojawia się, gdy jesteś zdrowa. Co może się dziać?

Jeśli to był pierwszy raz

Bardzo wiele młodych kobiet, podczas pierwszego razu krwawi i odczuwa ból. Wszystko przez przerwanie błony dziewiczej, która jest silnie unerwiona i ukrwiona. To normalny objaw, który nie powinien budzić twojego niepokoju. Czasami zdarza się również, że krwawienie pojawia się przy kilku następnych razach, np. kiedy wypróbowujecie zupełnie inną pozycję. Wtedy, błona dziewicza, która często nie zostaje do końca przerwana prz pierwszym razie, rozciąga się i pęka w tych miejscach w pochwie, które akurat są intensywniej penetrowane.

Nadżerka

Oprócz krwawienia podczas stosunku, ktore zdarza się przy nadżerce, często pojawiają się także bóle brzucha i pleców w odcinku lędźwiowym. Powszechna jest również duża ilość wydzieliny z pochwy. Bywa też tak, że nadżerka nie daje żadnych objawów. Jeżeli jednak wymienione dolegliwości cię dotyczą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Potrzebne będzie zrobienie cytologii (chyba, że najpierw trzeba wyleczyć stan zapalny, który mógłby zafałszować wynik). Dzięki badaniu, wykluczy się istnienie komórek rakowych w nadżerce.

Nie panikuj jednak - gdy nadżerka jest mała, a twoja grupa cytologiczna to 2, nadżerka wymaga tylko częstej obserwacji lekarskiej. Wielu ginekologów uważa, że u młodych kobiet, które nie rodziły dzieci, mechaniczne leczenie nie jest wskazane. Gdy nadżerka jest spora, lepiej ją usunąć np. za pomocą elektrokoagulacji ( wypalania prądem elektrycznym i ciepłem), krioterapii (leczenie zimnem - polecane kobietom planującym posiadanie dziecka jako leczenie najmniej inwazyjne) oraz laseroterapii.

Gdy jesteś w ciąży

Jeżeli krwawienie podczas stosunku pojawi się, gdy jesteś w ciąży, nie powinnaś podejmować kolejnego współżycia przed konsultacją z lekarzem. Dopiero po wykonaniu badań, będzie można stwierdzić czy krew nie jest objawem patologii ciąży. Najczęściej lekarz zaleca wykonanie USG, by sprawdzić czy nic nie dolega płodowi i łożysku. Jeśli krwawienia pojawiają się w terminie, w jakim wcześniej występowała miesiączka, nie są one wskazaniem do zaprzestania współżycia, ale lepiej także poradzić się lekarza. Mimo wszystko, nie panikuj! W ciąży ujście macicy staje się przekrwione i o wiele bardziej delikatne, a więc podatne na otarcia podczas stosunku.

Mechaniczne otarcie pochwy

Krew podczas stosunku może pojawić się nawet u kobiet współżyjących od lat, gdy dochodzi do otarcia. Często powoduje je zbyt głęboka lub zbyt szybka penetracja. Dodatkowo, wzmagać otarcie może suchość w pochwie, która jest powszechna u kobiet stosujących doustną antykoncepcję. W takim przypadku pomóc może regularne stosowanie lubrykantu przed stosunkiem i zaraz po nim. Warto też umyć się po seksie środkiem łagodzącym, by wypłukać spermę, która może potęgować nieprzyjemne uczucie.

Bakteryjne zakażenie pochwy

Ponad 75% kobiet przechodziło przez infekcje pochwy chcociaż raz w życiu. Jednym z głównych objawów jest spora ilość krwinek czerwonych w wydzielinie z pochwy. Jeśli dodatkowo wyczuwasz specyficzny, rybi zapach, możesz mieć prawie pewność, że to bakteryjna infekcja. Mimo, że to jedna z najmniej groźnych i najczęstszych dolegliwości kobiecych, nieleczona zazwyczaj przekształca się w coś poważniejszego. W razie ciąży występuje większe ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Zaniedbane infekcje prowadzą też do zapalenia przydatków, albo do nawracających zapaleń dróg moczowych.

Polip w szyjce macicy

Jest to błona śluzowa macicy, która nie oddzieliła się w trakcie miesiączki. W celu zbadania, czy w polipie nie znajdują się komórki rakowe, najczęściej usuwa się go – w szpitalu, ze znieczuleniem. Jeśli po badaniu histopatologicznym, okaże się, że w polipie nie było komórek rakowych, nie trzeba podejmować dalszego leczenia. Dobrze jest jednak kontrolnie zjawiać się u ginekologa – polipy mają skłonność do nawrotów.

Rzeżączka

Czasami choroba przebiega bezobjawowo i kobieta może długo po zarażeniu nie wiedzieć o jej istnieniu. Kiedy jednak pojawią się objawy, to do najczęstszych należą krwista lub żółtawa wydzielina z pochwy i bolesne oddawanie moczu. Gdy rzeżączka rozwija się długo, bez podejmowania leczenia, pojawiają się również gorączka i wymioty. Jeżeli oprócz tych objawów, miałaś ostatnio np. kontakt seksualny z przygodnym partnerem, koniecznie idź do lakarza. Niezbędna będzie antybiotykoterapia u ciebie, jak i u twoich partnerów seksualnych. W trakcie leczenia trzeba powstrzymać się od współżycia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Łukasz (Gość)

  witam mam taki problem a dokladnie to mamy problem tydzien temu moja dziewczyna przezyla ze mna swoj pierzwszy raz nie krwawila tylko odczuwala lekki bol potem przy kazdym nastepnym razie pojawia sie ostre krwawienie jestem zmartwiony faktem czy moze to moja wina i czy moge zrobic jej jakas krzywde czekam na odpowiedz pozdrawiam Łukasz

 2. mrowa (Gość)

  pogadaj z nia

 3. Mała (Gość)

  j

 4. Werra955 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka