Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienie w ciąży

Według statystyk krwawienie w ciąży zdarza się co piątej z nas. I choć nie zawsze grozi poronieniem, jest bardzo ważnym sygnałem, którego nie wolno bagatelizować. Dlaczego? Bo szybka reakcja może zapobiec wielu powikłaniom, które niekiedy zwiastuje.

W przypadku wystąpienia krwawienia w czasie ciąży, większość lekarzy zaleca ciężarnym przede wszystkim leżenie i nie przemęczanie się. Jednak czasami to nie wystarczy - wszystko zależy zdiagnozowania przyczyny krwawienia i fazy ciąży, w której występuje.

Faza ciąży a wystąpienie krwawienia

I trymestr – jest okresem, w którym najczęściej dochodzi do krwawień. Mogą być one spowodowane:

 • zagnieżdżeniem jaja płodowego – podczas drugiej połowy cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, jajo płodowe zagnieżdżając się może wywołać bardzo obfite krwawienie. W tym wypadku nie ma jednak powodów do zmartwień – jest ono całkowicie naturalne, a wiele kobiet nieświadomych ciąży, traktuje je nawet jako początek kolejnej miesiączki.

 • chorobą szyjki macicy – krwawienie może spowodować np. polip lub niewyleczona nadżerka. Na szczęście nie jest ono obfite i nie ma wpływu na dalszy rozwój ciąży.
 • zbliżającym się terminem miesiączki – ciąża to dla organizmu kobiety prawdziwa burza hormonalna. Z tego powodu u niektórych z nas przez pierwsze trzy miesiące ciąży występuje krwawienie przypominające te miesiączkowe. Nie jest ono jednak niebezpieczne i samoistnie ustępuje.

 • nieprawidłową gospodarką hormonalną – zwykle dotyczy poziomu progesteronu. W tym wypadku lekarz zleca dodatkowe badania, a po postawieniu diagnozy zleca kurację hormonalną (trwającą najczęściej do 16. tygodnia ciąży). Ten sposób leczenia nie wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży, ale pamiętajmy, że zaniedbanie problemów hormonalnych może doprowadzić do poronienia.

 • wystąpieniem ciąży pozamacicznej – ma miejsce, gdy zapłodniona komórka jajowa lokuje się poza jamą macicy (np. w jajowodach). W tym wypadku brunatnym krwawieniu towarzyszą ostre bóle podbrzusza, uczucie parcia na stolec, a nawet omdlenia. Dolegliwości te muszą zostać jak najszybciej zgłoszone lekarzowi prowadzącemu, bowiem ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.

 • zaśniadem groniastym – takim terminem określa się przerost tkanek tworzących łożysko, które utrudnia rozwój dziecka. Aby zdiagnozować tą przyczynę krwawienia konieczne jest przeprowadzenie badania USG. Wystąpienie zaśniadu groniastego najczęściej kończy się wyłyżeczkowaniem jamy macicy i długim leczeniem, ale na szczęście występuje bardzo rzadko.

 • poronieniem - jego wystąpienie objawia się obfitym i długotrwałym krwawieniem (trwającym ponad trzy dni). Zwykle towarzyszą mu bolesne skurcze, ucisk w podbrzuszu i pogarszające się samopoczucie. Przy podejrzeniu poronienia trzeba się jak najszybciej zgłosić do szpitala, w którym lekarz podejmie właściwe kroki w celu podtrzymania ciąży. Jeżeli nie ma szans na uchronienie kobiety przed poronieniem, konieczne jest przeprowadzenie łyżeczkowania macicy (w celu usunięcia łożyska i innych pozostałości po ciąży, które mogą wywołać groźny dla zdrowia stan zapalny).

 • zbyt intensywnym trybem życia – jeżeli pracujesz zawodowo, unikaj tych czynności, które mogą ci sprawić nadmierny wysiłek – w przeciwnym razie krwawienia mogą wystąpić w każdym momencie i być spowodowane po prostu przemęczeniem.

II trymestr - w środkowych miesiącach ciąży krwawienia występują rzadko, ale jeśli już mają miejsce, to zwykle są skąpe i niegroźne. Ich przyczyną jest najczęściej nadżerka szyjki macicy. Jeśli krwawienie ma zaś obfity charakter, natychmiast zgłoś się do lekarza – może być ono efektem wystąpienia poważnych problemów z łożyskiem.

III trymestr – w tej fazie ciąży przyczynami krwawienia są najczęściej pojawiające się problemy z łożyskiem. Zaliczamy do nich:

 • łożysko przodujące – objawia się bezbolesnym krwawieniem, które zwykle jest spowodowane umiejscowieniem się łożyska w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży jego ściany stają się cieńsze, a niektóre elementy ulęgają oderwaniu – stąd pojawia się krew. W przypadku wystąpienia łożyska przodującego, jego lokalizacja powinna się zmienić na prawidłową w przeciągu dwóch tygodni. Jeżeli jednak tak się nie stanie, kobieta musi być bardzo ostrożna aż do momentu rozwiązania ciąży (najczęściej następuje ono poprzez cesarskie cięcie).

 • przedwczesne odklejenie się prawidłowo umiejscowionego łożyska – może nastąpić na skutek mechanicznego urazu brzucha, nagłego skoku ciśnienia tętniczego lub w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi u matki. Objawia się ciągłym bólem brzucha i krwawieniem, które wymaga natychmiastowego przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Niekiedy zdarza się, że oderwaniu ulega jedynie część łożyska - wtedy w miejscu przerwania pojawia się krwiak, który powoduje ból (bez krwawienia). Taki stan wymaga obserwacji szpitalnej, bowiem mimo zagrożenia, istnieje duża szansa na zachowanie prawidłowego przebiegu ciąży (krwiak może ulec samoistnemu wchłonięciu).

 • odejście czopu śluzowego – zwykle ma miejsce na kilka dni przed terminem porodu. Plamienie z nim związane jest całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do zmartwień (rozpulchnienie szyjki macicy powoduje zabarwienie śluzu na czerwono).

 • poród przedwczesny – krwawienie może świadczyć o przedwczesnym rozpoczęciu czynności porodowej, którą może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, przedwczesne pęknięcie błon płodowych lub niewydolność cieśniowo-szyjkowa. W tym wypadku niekiedy za pomocą środków farmakologicznych lekarzom udaje się zapobiec lub opóźnić przyjście na świat jeszcze nierozwiniętego dziecka.

Jak reagować na pojawienie się krwawienia?

Lekkie krwawienie:

 • połóż się na łóżku i odpocznij
 • nie zażywaj żadnych środków farmaceutycznych – najważniejsza jest obserwacja
 • jeżeli plamienie ustąpi po upływie krótkiego czasu (do doby), nie musisz jechać do lekarza, ale pamiętaj o konieczności zgłoszenia tego incydentu przy najbliższej wizycie

Krwawienie przypominające początek miesiączki:

 • połóż się na łóżku i odpocznij
 • skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, który powinien cię jak najszybciej zbadać. W trakcie drogi do gabinetu postaraj się jak najmniej poruszać

Krwawienie przypominające obfitą miesiączkę:

 • wezwij pogotowie lub jedź jak najszybciej do szpitala na własną rękę

Pamiętaj! Jeżeli w trakcie ciąży wystąpi krwawienie - nie panikuj. W takiej sytuacji należy spokojnie położyć się na łóżku i w tej pozycji skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jest to bardzo ważne, bowiem nawet najmniejszych sygnałów mogących świadczyć o problemach z ciążą nie należy bagatelizować. Dlaczego? Bo w takiej sytuacji stawką może być życie twoje i twojego dziecka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. inna77 (Gość)

  Za każdym razem wystąpienia krwawienia trzeba po prostu zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, u mnie moja pani ginekolog Beata Chołys Duszyńska, kazałaby pewnie pojawić mi się w szpitalu, aby wszystko zbadać dokładnie! Tak fajnie prowadzi moją ciążę i jetem z niej zadowolona!