Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa to dynamiczne zaburzenie krążenia polegające na utracie krwi, która wydostaje się poprzez jamę nosową.

Przyczyny krwawień z nosa można podzielić na miejscowe (mikrourazy naczyń, uraz nosa, ciała obce, guzy nosogardła, zapalenie błony śluzowej nosa), pochodzenia ogólnego (awitaminoza, ciąża, miesiączka zastępcza, zaburzenia krzepliwości krwi, zatrucia chemiczne, przyjmowanie leków, np. aspiryny i warfaryny) i tzw. krwawienia rzekome, gdy źródło krwawienia znajduje się poza nosem (żylaki przełyku, krwioplucie płucne, krwawiące nowotwory w obrębie dróg oddechowych).

Krwawienie z nosa ma zwykle banalną przyczynę i łagodny przebieg w postaci niewielkiego plamienia, ale może również być objawem poważnych chorób i przybierać formę zagrażających życiu krwotoków. Regularne krwawienia, zwłaszcza obfite i bez wyraźnej przyczyny, powinny podlegać wnikliwej diagnostyce i często wymagają trudnego, interdyscyplinarnego leczenia.

W celu zatamowania krwawienia stosuje się różnorodne metody, od ucisku na skrzydełka nosa i stosowania środków hemostatycznych , przez kauteryzację i tamponadę, aż po odwarstwienie błony śluzowej przegrody nosa i operacyjne podwiązanie naczyń.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość