Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Krztusiec

Krztusiec, zwany też potocznie kokluszem, to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana pałeczką Bordetella pertussis i charakteryzująca się przewlekłą dusznością z nawracającymi epizodami napadowego kaszlu.

Krztusiec cechuje niezwykle wysoki współczynnik zakaźności, wynoszący wśród nieuodpornionych osób aż 90%. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, która kaszląc bądź kichając wydala bakterie w wydzielinie górnych dróg oddechowych.

Choroba może dotyczyć osób we wszystkich grupach wiekowych, ale statystycznie, rzadko dotyka dorosłych. Największe ryzyko infekcji i ostrego przebiegu istnieje w przypadku niezaszczepionych jeszcze niemowląt i małych dzieci.

Dawniej choroba występowała powszechnie i często kończyła się śmiercią. Obecnie rzadko rejestruje się przypadki zachorowań i nie są one śmiertelne, choć nieleczona infekcja może prowadzić do groźnych powikłań .

Objawy i przebieg krztuśca

  • Faza kataralna (1-2 tygodnie) – charakteryzuje się nieżytem górnych dróg oddechowych, suchym kaszlem, stanami podgorączkowymi; czasami dochodzi do zapalenia spojówek;
  • Faza napadowego kaszlu (do 10 tygodni) – obserwuje się nasilenie i częstotliwość kaszlu, który przybiera postać napadową, połączoną z dusznością, wykrztuszaniem śluzu, a nawet wymiotami; kaszlowi w najostrzejszym stadium może towarzyszyć objaw przypominający pianie koguta, co jest konsekwencją wymuszonego wdechu, po którym napad kaszlu uniemożliwia ponowne nabranie powietrza;
  • Faza zdrowienia (ok. 2 tygodnie) – następuje poprawa samopoczucia wraz ze stopniowym ustępowaniem ataków kaszlu.

Zapobieganie i leczenie

W Polsce dzieci objęte są szczepieniem obowiązkowym z wykorzystaniem szczepionek skojarzonych Di-Per-Te, które uodparniają również przeciw błonicy i tężcowi. Od 2007 obserwuje się wzrost zachorowań (obecnie rejestruje się rocznie około 2000-3000 przypadków).

Nie występują zgony z powodu tej choroby. Lekiem z wyboru w leczeniu krztuśca są erytromycyna, dawercyna i azytromycyna, ewentualnie ko-trimoksazol w przypaku nietolerancji makrolidów.

Aleksandra Banasik

Tematy: koklusz, choroby zakaźne, Di-Per-Te

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość