Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kultura i sztuka dla zdrowia

Do tej pory skupiano się na aktywności fizycznej jako najistotniejszym czynniku w promocji zdrowia fizycznego i psychicznego. Z najnowszych badań wynika jednak, że zdecydowanie więcej uwagi powinno poświęcać się też zbawiennemu wpływowi kultury i sztuki.

Koenraad Cuypers wraz z zespołem badawczym z Norwegian University of Science and Technology zebrał dane 50,797 dorosłych osób, które pytano między innymi o podejmowane aktywności sportowe i kulturalne, satysfakcję życiową, subiektywnie postrzegane zdrowie oraz samopoczucie psychiczne. Kontrolując czynniki takie jak dochód i wykształcenie, stwierdził jednoznacznie, że uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych pozytywnie wpływa na kondycje psychofizyczną obydwu płci – choć nie na tych samych zasadach.

Cuypers rozgranicza dwa rodzaje kultury – kreatywną (zrzeszenie w klubach, gra na instrumentach, rękodzieło, działalność charytatywna, itd.) i receptywną (kino, teatr, muzea, oglądanie wydarzeń sportowych, itd.). Bazując na tym podziale, naukowcy odkryli, że podczas gdy mężczyźni odczuwają poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego nawet jedynie „obserwując” sztukę, u kobiet pozytywne zmiany zachodzą pod wpływem zaangażowania i kreatywności. W obydwu przypadkach zachodzi jednak zależność dawka-efekt, czyli im więcej aktywności, tym większa poprawa samopoczucia.

Może doczekamy czasów, kiedy wraz z receptą lekarz rodzinny będzie wręczał nam bilety do teatru. Póki co, prześledźcie repertuar kulturalny w waszym mieście i rozerwijcie się nie tylko dla przyjemności, ale przede wszystkim dla zdrowia!

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość