Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leczenie prostaty

Trudności przy oddawaniu moczu, problemy z erekcją, to sygnał, o konieczności badania prostaty. Sygnały takie nie muszą oznaczać raka, ale wymagają szybkiego leczenia. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - im szybciej rozpocznie się terapię, tym lepsze będą jej efekty.

Lęk przed złą diagnozą, nieświadomość zagrożenia, kłopotliwe badanie, wszystko to sprawia, że mężczyźni jak najdłużej zwlekają z wizytą u lekarza. A niesłusznie - nie każdy guz prostaty jest nowotworem złośliwym, ale każdy wymaga leczenia. O wyborze terapii decyduje wiek pacjenta i zaawansowanie raka. Im pacjent jest młodszy, tym skuteczniejsze jest klasyczna operacja, ponieważ ogranicza ryzyko nawrotu choroby i przerzutów. U mężczyzn starszych stosuje się brachyterapię i radioterapię.

Leczenie chirurgiczne

Prostatektomia polega na usunięciu stercza. Operacja trwa około 3 godzin, a w końcowym jej etapie do cewki moczowej zakłada się cewnik. Pacjent w szpitalu pozostaje zazwyczaj dwa tygodnie. Jeśli tylko ogólny stan pacjenta na to pozwala, to po kilku dniach może on wstać z łózka i zrobić pierwsze kroki. Aby nie nadwyrężać mięśni zwieracza cewnik nadal pozostaje w pęcherzu. Zostaje on usunięty po dwóch tygodniach. Szwy zdejmuje się w warunkach ambulatoryjnych po kolejnych dwóch tygodniach, jednak coraz częściej stosowane są nici rozpuszczalne, których nie trzeba zdejmować. Często podczas operacji zostają uszkodzone zwieracze i pojawia się problem z oddawaniem moczu. Wówczas trzeba nauczyć się ćwiczeń mięśni krocza. W przeciwnym razie konieczne będzie noszenie podkładów lub cewnika. Niekiedy też po radykalnej operacji prostaty może dojść do pogorszenia sprawności seksualnej.

Radioterapia

Leczenie radioterapią polega na naświetlaniu promieniami jonizującymi. Stosuje się najczęściej, kiedy nie można operować i wówczas gdy rak rozprzestrzenił się poza granice prostaty. Leczenie trwa około 4-6 tygodni. Pacjentowi oznacza się pola naświetlania, a zabieg wykonywany jest raz dziennie. Radioterapia nie powoduje zaburzeń z oddawaniem moczu, często jednak bywa powodem zaburzenia erekcji. Może też dojść do popromiennego zapalenia odbytnicy.

Brachyterapia

Polega na precyzyjnym naświetleniu guza. W prostacie umieszcza się igły, do których w seriach wprowadza się materiał radioaktywny niszczący komórki rakowe. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i pacjent pozostaje w szpitalu na dzień lub dwa. Po zabiegu może pojawić się obrzęk krocza, niekiedy trzeba też założyć cewnik, a w rzadkich przypadkach dochodzi do nietrzymania moczu. Częściej dochodzi do zwężenia cewki, którą po terapii poszerza się chirurgicznie.

Przezcewkowe usuwanie guza

Zabieg ten wykonuje się w przypadku gdy celem jest ułatwienie oddawania moczu. Za pomocą specjalnych mikronarzędzi przez cewkę moczową usuwa się tę część guza, która powoduje jej zwężenie. Metoda ta najczęściej stosowana jest u mężczyzn w podeszłym wieku. Poprawia się komfort życia a pacjent spokojnie może dożyć swoich lat. Zabieg wykonywany jest w warunkach szpitalnych. Jeśli nie ma komplikacji, pacjent pozostaje w szpitalu kilka dni. Najczęstszym powikłaniem bywa częściowe lub czasowe utrudnienie przy oddawaniu moczu jak również zaburzenie erekcji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. asiek101 (Gość)

    Ja szczególnie polecam NAPOJE LIKOPENOWE - nowość na rynku. Nie ma nic lepszego dla zdrowia i mają najwięcej w pełni przyswajalnego likopenu. Zdaje się, że buteleczki mają 300 ml (szklanka) i zawierają aż 30 mg aktywnego likopenu. Najwięcej na rynku. To tak jakby wycisnąć 2,5 kg pomidorów. Piję je od ponad miesiąca i przyznam, że czuję się fantastycznie - skończyly się moje problemy z układem trawiennym, przy okazji mam też więcej energii. O zbawiennym działaniu w profilatkyce nowotowrów nie wspomnę :) Wszysystkim polecam.

  2. grazia

    Środek nazywa się iqman, pomógł, nie wiem dokładnie o co chodziło, ale miałem ogólne problemy z penisem, sexu nie mieliśmy od ponad roku. I faktycznie udało się wrócić do normalności - w tym momencie jestem w stanie się kochać tak jak kilka lat temu. Diametralna odmiana!

  3. filip.reczek

    A ja nie wierzę w takie specyfiki. Wydaje mi się, że lepiej leczyć się tradycyjnie niż jakimiś nowościami i napojami. Ja korzystam w tych sprawach z pomocy lekarza z tej placówki http://medipartner.pl/ i widzę efekty leczenia.