Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leczenie wrzodów żołądka

Choroba wrzodowa, czyli uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy, to problem ponad 50 procent ludzi dorosłych. Wszystkiemu winna jest bakteria Helicobacter pyroli.

Badania

Podstawowym badaniem jest endoskopia. Lekarz wprowadza przez przełyk giętki przewód zakończony minikamerą, dzięki której widzi śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Podczas badania lekarz może też pobrać wycinki śluzówki. Pozwoli to określić rodzaj zmian np. czy nie mają one charakteru nowotworowego oraz przeprowadzić test potwierdzający obecność Helicobacter pyroli. Zaleca się również badanie uzupełniające - RTG przewodu pokarmowego.

Jeśli często dokucza nam zgaga, ból pośrodku brzucha, poniżej mostka, nad pępkiem, również pieczenie, palenie w klatce piersiowej, możemy sami w domu wykonać test na obecność Helicobacter (dostępny w aptece).

Leczenie Helicobater pyroli

Najczęściej stosuje się preparat z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie kwasu solnego prawie do zera np. Lanzopranol i jednocześnie dwa antybiotyki (Klarytromycynę oraz Amoksycylinę lub Metronidazol). Taka tygodniowa kuracja daje powyżej 90% wyleczeń. Prze następne 1-2 tygodnie podaje się jeszcze raz dziennie inhibitor pompy protonowej.

Inne środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego - omeprazol, Famotydyna, Ranitydyna. Lekarze ordynują również leki, które hamują wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszają gojenie sie wrzodów np. Sukralfat, Ventrisol.

Dieta

Nie ma dowodów na to, że jakaś dieta przyspiesza gojenie lub zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej. Należy jednak unikać potraw, które nasilają takie dolegliwości np. soki owocowe, ostre i tłuste pokarmy. Dawniej mleko było podstawa leczenia wrzodów, dzisiaj już wiadomo, że zwiększa jeszcze bardziej wydzielanie kwasu solnego, dlatego lepiej nie sięgać po nie, zwłaszcza po tłuste. Nie ma też dowodów, że alkohol opóźnia gojenie wrzodów. Ponieważ jednak aktywizuje wydzielanie kwasu solnego, dlatego - jeśli już - lepiej pić go w śladowych ilościach.

Nieleczona choroba wrzodowa

Następstwem nieleczenia wrzodów mogą być groźne powikłania:

 • Krwotok z przewodu pokarmowego - pojawiają się wymioty ze świeżą krwią lub fusowate, koloru kawy, czarne smoliste stolce, osłabienie, zachwianie równowagi, omdlenia i poty. Sytuacja taka wymaga leczenia szpitalnego.

 • Przebicie wrzodu ograniczone lub otwarte do jamy otrzewne (częstsze przy wrzodach dwunastnicy). W drugim przypadku dochodzi do zapalenia otrzewnej w wyniki wypływania treści pokarmowej. Wtedy konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna. Chory odczuwa nagły ostry ból, szczególnie silny w prawej dolnej części brzucha, który szybko rozprzestrzenia się. często promieniując do ramion. Każdy ruch i głębszy oddech mogą nasilić ból. Szybko też rośnie temperatura.

 • Rak - im szybciej zostanie rozpoznany, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego w czasie endoskopii pobiera się wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Choroba lubi powracać

Wrzody trawienne mają tendencję do nawracania. Często pojawiają się w przejściowych porach roku - na wiosnę i jesienią. Być może wynika to z faktu, że bakteria Helicobacter pyroli w tych okresach wykazuje większą aktywność. Zaostrzeniu choroby wrzodowej sprzyja też zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, palenie papierosów oraz - indywidualnie - zła dieta.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. emila (Gość)

  Czyli główną przyczyną dolegliwości żołądkowych jest ta paskudna bakteria. Nadal nie mogę zrozumieć, jeśli bakterię tę ma większość ludzi w naszym społeczeństwie, to co jest przyczyną że u jednych ona tak silnie doskwiera a u innych nie? Czy to stres wzmaga jej aktywność? Poza tym czytałam, że miód manuka stosuje się w leczeniu wrzodów - jako środek wspomagający pozbycie się bakterii. Czy mogę stosować w podobny sposób nasze miody?

 2. Ania (Gość)

  Pije codziennie slodka smietane,tak jak moj dziadek i po wrzodach

 3. morgi (Gość)

  Na stronie http://www.naturala.pl/tag/187/leczenie_wrzodow_zoladka jest wiecej inf o naturalnym leczeniu wrzodów żołądka

 4. midas

  Wiele osób, które chorują na wrzody żołądka decyduje się wprowadzić do swej codziennej diety miód Manuka. Podobno w przypadku problemów z układem pokarmowym - nie tylko wrzody, jest on skutecznym sprzymierzeńcem w leczeniu.

 5. szkoda (Gość)

  a jest chirurgiczny sposób pozbycia się ich?

 6. PS (Gość)

  :D