Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leczenie złamań

Niejeden z nas na skutek niefortunnego upadku złamał rękę lub nogę. Mimo odczuwania ogromnego bólu, nie możemy się jednak poddawać. Złamania nie muszą być niebezpieczne i jeśli są odpowiednio leczone, nie niosa za sobą przykrych konsekwencji.

Czym jest złamanie?

Złamanie to przerwanie kości, obejmujące cały jej przekrój. Często przerwanie kości nie jest jednak całkowite – jeśli takie nas spotkało, mamy do czynienia z pęknięciem kości.

Klasyfikacja złamań:

Złamanie z przemieszczeniem lub bez:

 • Złamanie bez przemieszczenia - występuje najczęściej u dzieci, u których gruba i elastyczna okostna (włóknista błona pokrywająca kość), nie pozwala na przemieszczenie się odłamów. Pod względem leczenia, jest o wiele mniej bolesne niż złamanie z przemieszczeniem.

 • Złamanie z przemieszczeniem – znacznie bardziej bolesne niż złamanie bez przemieszczenia, wymaga nastawienia kości, a nieraz także interwencji chirurgicznej.

Ze względu na umiejscowienie złamania:

 • Złamanie trzonu kości
 • Złamanie nasady kości – przy tym rodzaju złamania często dochodzi do zaklinowania, poprzez wbicie się jednego odłamu kości w drugi.
 • Złamanie występów kostnych
 • Złamanie powierzchni stawowych – mogą prowadzić do przemieszczeń powierzchni stawowych oraz szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Ze względu na obecność kontaktu złamanej kości z otoczeniem:

 • zamknięte - bez kontaktu i z zachowaniem ciągłości skóry

 • otwarte - z kontaktem i przerwaniem ciągłości skóry (zaliczamy do nich także bardzo niebezpieczne złamania postrzałowe). Uwaga! Przy złamaniu otwartym konieczna jest operacja chirurgiczna.

Najczęstsze objawy złamania:

 • Ból i obrzęk w okolicy złamania

 • Krwawienie lub zasinienie w okolicy złamania

 • Osłabienie i niemożność wykonania ruchu kończyną

Leczenie złamań

Leczenie złamań kości polega na:

 • Nastawieniu odłamów kości (gdy jest to niemożliwe, konieczna jest interwencja chirurga, który łączy odłamy za pomocą gwoździ, wkrętów lub metalowych płytek)

 • Unieruchomieniu ich do czasu powstania zrostu kostnego (włożenie w gips lub szynę)

 • Rozpoczęciu procesu rehabilitacji

Operacyjne leczenie złamań ma miejsce przy każdym złamaniu otwartym, powikłanym z uszkodzeniem nerwów lub naczyń oraz złamaniu zamkniętym, w którym nie da się utrzymać nastawienia odłamów. Owo leczenie jest znacznie dłuższe, bardziej bolesne, ale i znacznie rzadsze pod względem występowania niż to, w którym wystarczy włożyć kończynę w gips.

Etapy gojenia się złamań:

 • Pierwszy etap – czas tworzenia się krwiaka - trwa zwykle kilka dni. Powstaje przekrwienie, obrzęk i przesiek na skutek wydzielanych enzymów z uszkodzonych tkanek.

 • Drugi etap – resorpcja krwiaka - trwa około 10 dni, następuje stopniowe jego wchłanianie przez sole wapnia. W jego sąsiedztwie pojawiają się odwapnienia – tzw. ziarnina.

 • Trzeci etap- powstawanie tkanki podkostnej - trwa około 15 dni, występuje unaczynienie ziarniny i wnikanie do ogniska złamania komórek kostno- i chrzęstnotwórczych.

 • Czwarty etap – tworzenie się tkanki kostnej - trwa od 5 do 10 tygodni. Jest to kość mało wytrzymała pod względem mechanicznym i w tym momencie przerwanie unieruchomienia może spowodować wytworzenie stawu rzekomego (brak trwałego zrostu między częściami kości).

 • Piąty etap - przebudowa, dojrzewanie i powstawanie tkanki kostnej - jego długość zależy od kontaktu odłamów, wieku chorego oraz miejsca złamania.

Leczenie złamań to długi proces, który wymaga cierpliwości. Pamiętajmy, aby w jego trakcie nie obciążać kończyny do czasu jej pełnego zrostu, bowiem może to prowadzić do powikłań lub ponownego pęknięcia łącznika. Także po zdjęciu gipsu i odbytej rehabilitacji miejmy na uwadze, że kość, która była złamana, jest znacznie słabsza i bardziej narażona na ponowne uszkodzenie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. grzegorztryba

  nastawienie odłamków kości? czyli od razu lekarz potrafi nastawić? bez gipsu?

 2. Thuasne

  Złamania należą do grupy schorzeń, w której, oferowana przez nas, magnetoterapia jest bardzo częstą metodą wspomagania lub nawet leczenia. Kuracja po złamaniu polega na takiej regeneracji kości, która zapewnia zespolenie szkieletu i uzupełnienie ubytków masy kostnej w miejscach, gdzie takie wystąpiły.

  http://www.centrumkompresjoterapii.pl/

 3. abcreha

  W procesie dochodzenia do zdrowia niezwykle istotna jest rehabilitacja i dotrwanie do jej końca po zdjęciu gipsu. To jej wpływ jest w wielu przypadkach kluczowy do odzyskania pełnej sprawności w przyszłości.

  --------------
  http://abcreha.pl

 4. Agata (Gość)

  Dokładnie. Zgadzam się z Tobą i tego procesu rehabilitacji nie można odpuścić. Ja obecnie chodzę co jakiś czas do AthleticoMed, jestem po urazie ręki, niestety nieodpowiednie przygotowanie do ćwiczeń na siłowni i efekty takie, a chciałabym wrócić szybko do pełni sprawności.

 5. Sylwik (Gość)

  Niestety ja byłam z tych co się im kości nie chciały zrastać. :( Na fundusz oczywiści były spore kolejki i musiałam rezonans sama sobie zrobić i znalazłam wtedy najtaniej w Krakowie na ul zachodniej i to był strzał w dziesiątkę, bo mają tam otwarty rezonans i nawet z moją bardzo dużą klaustrofobią nie było żadnego problemu. No a później leczenie dość długie, ale się zgoiło w końcu. Gdyby ktoś też szukał taniego rezonansu to zostawiam numer 698115115

 6. kasiak

  Moim zdaniem dobry ortopeda to podstawa jeśli chodzi o jakiekolwiek złamania a tym bardziej nastawianie kości. Jeśli jesteście z Katowic i zależy Wam na wizycie u dobrego specjalisty to polecam poradnię ortopedyczną w szpitalu Geomedical http://www.geomedical.pl/. Terminy dość szybkie, ceny też przystępne. Lekarze doświadczeni i kompetentni.