Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Lek na mukowiscydozę

Opracowano lek, który daje nadzieje na opóźnienie rozwoju mukowiscydozy, przewlekłej choroby atakującej głównie płuca i uwarunkowanej genetycznie.

Grupa naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Colorado w Denver odkryła, że testowany lek o nazwie denufosol może opóźniać rozwój mukowiscydozy u pacjentów jeśli jest podawany we wczesnym stadium choroby.

W płucach dzieci chorych na mukowiscydozę bardzo szybko dochodzi do uszkodzeń i postępującej utraty funkcji płuc pomimo stosowanego leczenia. Według autora badań, Franka Accurso, denufosol może opóźniać, a nawet zapobiegać postępującym zmianom, które prowadzą do nieodwracalnej niewydolności oddechowej.

W badaniu klinicznym przez 24 tygodnie obserwowano 352 pacjentów w wieku od 5 lat wzwyż. Podzielono ich na dwie grupy, z których jedna przyjmowała testowany lek, a druga placebo.

Przez cały okres trwania badania wykonywano pomiary objętości płuc i szybkości wydechu, a także notowano występowanie efektów ubocznych, takich jak: kaszel, gorączka i zapalenie zatok przynosowych.

Po analizie wyników okazało się, że pacjenci, którym podawano denufosol nie tylko wykazywali lepsze parametry spirometryczne, ale też w mniejszym stopniu odczuwali charakterystyczne dla mukowiscydozy efekty uboczne (mniej intensywne bóle głowy i spadek zachorowalności na zapalenie zatok).

Finalne dane z ostatniej fazy prób mają być przedstawione w pierwszym kwartale 2011 roku. Wtedy lek najprawdopodobniej zostanie zgłoszony do rozpatrzenia przez FDA.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość