Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leki na cholesterol

Odebrałaś wyniki badań – masz podwyższony poziom cholesterolu. Podpowiadamy, jakie leki dostępne na rynku są najlepsze i które wybierać, jeśli nie dostałaś od lekarza żadnej recepty.

Gdy poziom cholesterolu jest podwyższony lub gdy występują objawy chorób z nim związanych, wskazane jest uzupełnienie diety lekami na cholesterol. Zawierają one odpowiednie składniki, które zmniejszają jego poziom i zapobiegają rozwojowi miażdżycy.

Leki na receptę

 • Statyny - stanowią całą grupę leków obniżających poziom cholesterolu. Ich popularność w ostatnich latach rośnie, ale należy pamiętać, że mogą wywołać skutki uboczne i nie każdy może je przyjmować.

 • Regulatory kwasu żółciowego – skutecznie obniżają poziom cholesterolu LDL i mogą być stosowane same lub w połączeniu z lekami statynowymi

 • Kwas nikotynowy - obniża LDL oraz trójglicerydy oraz podnosi poziom HDL.

 • Kwasy fibrynowe - nieco obniżają LDL, ale są stosowane głównie w leczeniu wysokiego poziomu trójglicerydów oraz niskiego poziomu cholesterolu HDL.

 • Inhibitory absorpcji cholesterolu - obniżają LDL i mogą być stosowane same lub w połączeniu z lekami statynowymi.

Leki bez recepty

 • Policosanol – jest to mieszanka alkoholi tłuszczowych pochodzących z trzciny cukrowej, słodkich ziemniaków oraz wosku pszczelego. Preparat ten obniża poziom cholesterolu LDL w stopniu zbliżonym do statyn, jednocześnie podwyższając poziom cholesterolu HDL. Policosanol ma jednak skutki uboczne – zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego osoby biorące leki ją rozrzedzające, nie powinny go stosować.

 • Chitobon – preparat polecany jako uzupełnienie codziennej diety osobom z nadwagą oraz z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

 • Cholesterin forte - jest to suplement diety, który uzupełnia ją w składniki wspomagające regulację metabolizmu cholesterolu oraz zmniejszające jego wchłanianie z jelit.

 • Czosnek bezwonny ekstrakt – stosowany w miażdżycy i nadciśnieniu, infekcjach, przeziębieniu. Czosnek pomaga w pracy układu krążenia, a zawarta w nim allicyna powoduje obniżenie ciśnienia krwi i dotlenia naczynia sercowe.

 • Denoxinal - reguluje pracę pęcherzyka żółciowego, wątroby i nerek, oczyszcza krew, usuwa metale ciężkie z organizmu, a także reguluje poziom cholesterolu i cukru.

 • Gastrobon – jest to preparat pochodzenia naturalnego, który uzupełnia codzienną dietę w składniki wspomagające proces trawienia, pracę jelit oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

 • Omega-3 – te nienasycone kwasy posiadają wiele właściwości zdrowotnych, a jedną z nich jest obniżanie poziomu trójglicerdów i podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu HDL we krwi. Można przyjmować się jako suplementy diety.

 • Guggul - jest bardzo skutecznym ziołem do zwalczania otyłości i regulowania poziomu cholesterolu. Ponadto oczyszcza krew z toksyn.

Produkty wspomagające

 • Benecol – jest to produkt spożywczy zawierający sterole roślinne. Są to związki, które redukują poziom "złego" cholesterolu. Ich zawartość w naturalnych produktach jest jednak zbyt niska, aby miała widoczny wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu. Z tego powodu w suplementach diety podnosi się ich stężenie. W Polsce do najpopularniejszych produktów tego typu należy Benecol. Można go kupić pod postacią margaryn oraz jogurtów do picia.

 • Danacol - produkty z tej serii mogą stanowić korzystne uzupełnienie diety obniżającej poziom cholesterolu. Zawierają te same składniki, które są obecne w Benecolu.

 • Błonnik - wiele badań potwierdza, że błonnik zawarty w diecie znacząco obniża poziom cholesterolu. Każdy jego rodzaj ma dobroczynne działanie, jednak najskuteczniejszy jest błonnik rozpuszczalny w wodzie (posiada go np. owies, soczewica, jęczmień).

 • Drożdże z czerwonego ryżu – Drożdże z czerwonego ryżu rzeczywiście obniżają poziom cholesterolu dzięki obecności lowastatynę. Obciążone są jednak pewnym ryzykiem uszkodzenia mięśni i wątroby, dlatego ich stosowanie powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. qazz (Gość)

  Skuteczne preparaty na Choresterol to: Wyciąg z Karczocha, Olej z Wiesiołka, Ecomer, polecam

 2. kuku (Gość)

  trzeba zacząć od właściwej diety. Np. olej rzepakowy obniża cholesterol.

 3. maślak (Gość)

  Ja stosuję właśnie bez recepty gold omega 3. Wyniki badań od razu się poprawiły.

 4. Apo_Discounter

  Polecam preparat uznanej marki Doppelherz, którego skład oparty jest na ekstrakcie z karczocha. Zwiększa on wydalanie złego cholesterolu z organizmu, przyczynia się do utrzymywania prawidłowego poziomu lipidów we krwi i usprawnia wytwarzanie żółci.

  https://www.apo-discounter.pl/doppelherz-karczoch-oliwa-oliwekkurkuma-kapsulki-p...

 5. Karina (Gość)

  Statyny niszczą wątrobę! Ja walkę o odpowiedni poziom cholesterolu wygrałam kwasami omega 3 DHA. Mają pozytywny wpływ na cały organizm. Cholesterol mi się unormował po dwóch miesiącach brania Gold Omega 3. Ryb nie jem ze względu na zawarte w nich metale ciężkie, pestycydy i antybiotyki. Wole wygodną w połknięciu pigułkę niż truciznę.

 6. aolka

  Najważniejsze są zmiany w odżywianiu, potem ewentualnie można się wspomóc jakimiś tabletkami jest tego teraz tak dużo, że warto poznać ich charakterystykę zanim się kupi polecam https://www.znamlek.pl/

 7. Gosiafit (Gość)

  Z4 Najwazniejsza w odchudzaniu jest motywacja dziewczyny, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech sobie wpisze w google: odchudzanie przed i po by sasetka

 8. Mirabellka234 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka

 9. Klara62 (Gość)

  Co jutro gotujecie na obiad? Ja ugotuje rumfordzka wedlug starego przepisu. Jest przepyszna, poszukajcie sobie w goglu: zupa rumfordzka babci