Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leki na cholesterol

Odebrałaś wyniki badań – masz podwyższony poziom cholesterolu. Podpowiadamy, jakie leki dostępne na rynku są najlepsze i które wybierać, jeśli nie dostałaś od lekarza żadnej recepty.

Gdy poziom cholesterolu jest podwyższony lub gdy występują objawy chorób z nim związanych, wskazane jest uzupełnienie diety lekami na cholesterol. Zawierają one odpowiednie składniki, które zmniejszają jego poziom i zapobiegają rozwojowi miażdżycy.

Leki na receptę

 • Statyny - stanowią całą grupę leków obniżających poziom cholesterolu. Ich popularność w ostatnich latach rośnie, ale należy pamiętać, że mogą wywołać skutki uboczne i nie każdy może je przyjmować.

 • Regulatory kwasu żółciowego – skutecznie obniżają poziom cholesterolu LDL i mogą być stosowane same lub w połączeniu z lekami statynowymi

 • Kwas nikotynowy - obniża LDL oraz trójglicerydy oraz podnosi poziom HDL.

 • Kwasy fibrynowe - nieco obniżają LDL, ale są stosowane głównie w leczeniu wysokiego poziomu trójglicerydów oraz niskiego poziomu cholesterolu HDL.

 • Inhibitory absorpcji cholesterolu - obniżają LDL i mogą być stosowane same lub w połączeniu z lekami statynowymi.

Leki bez recepty

 • Policosanol – jest to mieszanka alkoholi tłuszczowych pochodzących z trzciny cukrowej, słodkich ziemniaków oraz wosku pszczelego. Preparat ten obniża poziom cholesterolu LDL w stopniu zbliżonym do statyn, jednocześnie podwyższając poziom cholesterolu HDL. Policosanol ma jednak skutki uboczne – zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego osoby biorące leki ją rozrzedzające, nie powinny go stosować.

 • Chitobon – preparat polecany jako uzupełnienie codziennej diety osobom z nadwagą oraz z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

 • Cholesterin forte - jest to suplement diety, który uzupełnia ją w składniki wspomagające regulację metabolizmu cholesterolu oraz zmniejszające jego wchłanianie z jelit.

 • Czosnek bezwonny ekstrakt – stosowany w miażdżycy i nadciśnieniu, infekcjach, przeziębieniu. Czosnek pomaga w pracy układu krążenia, a zawarta w nim allicyna powoduje obniżenie ciśnienia krwi i dotlenia naczynia sercowe.

 • Denoxinal - reguluje pracę pęcherzyka żółciowego, wątroby i nerek, oczyszcza krew, usuwa metale ciężkie z organizmu, a także reguluje poziom cholesterolu i cukru.

 • Gastrobon – jest to preparat pochodzenia naturalnego, który uzupełnia codzienną dietę w składniki wspomagające proces trawienia, pracę jelit oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

 • Omega-3 – te nienasycone kwasy posiadają wiele właściwości zdrowotnych, a jedną z nich jest obniżanie poziomu trójglicerdów i podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu HDL we krwi. Można przyjmować się jako suplementy diety.

 • Guggul - jest bardzo skutecznym ziołem do zwalczania otyłości i regulowania poziomu cholesterolu. Ponadto oczyszcza krew z toksyn.

Produkty wspomagające

 • Benecol – jest to produkt spożywczy zawierający sterole roślinne. Są to związki, które redukują poziom "złego" cholesterolu. Ich zawartość w naturalnych produktach jest jednak zbyt niska, aby miała widoczny wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu. Z tego powodu w suplementach diety podnosi się ich stężenie. W Polsce do najpopularniejszych produktów tego typu należy Benecol. Można go kupić pod postacią margaryn oraz jogurtów do picia.

 • Danacol - produkty z tej serii mogą stanowić korzystne uzupełnienie diety obniżającej poziom cholesterolu. Zawierają te same składniki, które są obecne w Benecolu.

 • Błonnik - wiele badań potwierdza, że błonnik zawarty w diecie znacząco obniża poziom cholesterolu. Każdy jego rodzaj ma dobroczynne działanie, jednak najskuteczniejszy jest błonnik rozpuszczalny w wodzie (posiada go np. owies, soczewica, jęczmień).

 • Drożdże z czerwonego ryżu – Drożdże z czerwonego ryżu rzeczywiście obniżają poziom cholesterolu dzięki obecności lowastatynę. Obciążone są jednak pewnym ryzykiem uszkodzenia mięśni i wątroby, dlatego ich stosowanie powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. qazz (Gość)

  Skuteczne preparaty na Choresterol to: Wyciąg z Karczocha, Olej z Wiesiołka, Ecomer, polecam

 2. kuku (Gość)

  trzeba zacząć od właściwej diety. Np. olej rzepakowy obniża cholesterol.