Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Leki ziołowe znikają z rynku

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca leków ziołowych właśnie weszła w życie. Oznacza to, że setki preparatów dostępnych do tej pory bez recepty niedługo znikną z rynku.

Celem regulacji jest ochrona konsumentów przed szkodliwymi efektami ubocznymi ziołowych preparatów leczniczych, które sprzedawane są w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Leki te stanowią aż 30 proc. wszystkich leków dostępnych w Polsce bez recepty i stały się powodem do niepokoju w związku z dramatycznym wzrostem sprzedawalności i potencjalnymi interakcjami z konwencjonalnymi lekami.

„W świadomości społecznej zakorzeniło się fatalne i bardzo błędne przekonanie, że leki ziołowe, nawet jeśli nie pomogą, to nie mogą zaszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, że są to leki, które podobnie jak leki syntetyczne, zawierają aktywne związki chemiczne, z tym, że produkowane przez rośliny. Dlatego powinny być stosowane umiejętnie i z wielką ostrożnością” – wyjaśnia dr Jadwiga Nartowska z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WUM.

Dziurawiec zwyczajny może na przykład zaburzać działanie tabletek antykoncepcyjnych, a miłorząb i żeń szeń wykazują działanie podobne do rozrzedzającej krew warfaryny. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że łączenie konwencjonalnych leków z naturalnymi może mieć dramatyczne konsekwencje.

Od teraz tylko produkty zaaprobowane na bazie gruntownych badań będą mogły pojawić się na aptecznych półkach. Zgodnie z najnowszą dyrektywą leki roślinne złożone będą podlegać rejestracji na zasadach, jakie w tej chwili obowiązują wszystkie leki syntetyczne. Tylko produkty dostępne na rynku od lat (30 i przynajmniej 15 w UE) będą mogły zostać uznane za medycynę tradycyjną, przy czym dotyczy to leków na dolegliwości nie cięższe niż kaszel, przeziębienia, bóle mięśni i problemy z zaśnięciem.

Badania laboratoryjne oznaczają ogromne koszty, a wycofanie z rynku tak ogromnej ilości preparatów roślinnych może doprowadzić do rozwoju nielegalnego handlu, który pozbawiony będzie jakiejkolwiek kontroli jakości. Tak źle i tak niedobrze. Co o tym sądzicie?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. ja (Gość)

  Wkrótce do konopi indyjskiej dołączą:
  czeremcha, dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele, czarny bez, kozłek lekarski, dziki bratek, babka lekarska, melisa, nasiona kopru włoskiego, mniszek lekarski, pokrzywa, lipa drobnolistna, kasztanowiec, rabarbar... (wymieniajcie dalej)

 2. Ola (Gość)

  Koncerny farmaceutyczne zwalczają konkurencję która jest dla nich coraz groźniejsza, bo ludzie którym konwencjonalny lekarz nie potrafi pomóc często znajdują pomoc w medycynie niekonwencjonalnej. A że macki bajecznie bogatych farmaceutów sięgają wysokich szczebli władz więc mamy to co mamy! Zabiera się nam możliwość wyborów i decydowania o własnym życiu i zdrowiu. Zioła które pomagały milionom ludzi przez tysiące lat nagle stają się groźne. BZDURA. Nigdy nie słyszałam o człowieku który zmarł od ziół, ale słyszałam o setkach które zmarły przez rozmaite błędy lekarskie.

 3. Adka (Gość)

  Dlaczego nikt nie bada interakcji między zwykłymi chemicznymi prochami ?? Z tego co wiem nie ma prawie żadnych takich badań! I jakoś nikt się tym nie przejmuje, mimo że interakcje między dwoma chemicznymi tabletkami są zwykle dużo groźniejsze niż np między melisą a jakimś prochem. Oczywiście problem jest w tym że na melisie koncern farmaceutyczny nie zarobi a na chemicznych tabletkach owszem. Dlaczego nikt nie przejmuje się potencjalnymi skutkami ubocznym chemicznych leków których zawsze, na każdej ulotce jest zwykle długa lista?! Sama od lat mam problemy przez jeden głupi antybiotyk!!

 4. Adka (Gość)

  Jeśli chcesz mieć wybór i móc decydować czy wolisz leczyć się chemią czy naturalnymi medykamentami, sprawdzonymi nieraz przez tysiące lat możesz wejść np na stop-thmpd.pl i podpisać petycję. Trzeba zebrać milion podpisów. Połowa już jest. Każdy głos może pomóc. Twój też.

 5. yolanda (Gość)

  A dlaczego papieroskami i alkoholem sie 'PANSTWO' nie zajmuje ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? nie szkodza?Popieram poprzednie wypowiedzi.Leki syntetyczne i szczepionki wyrzadzaja szkody.

 6. hononey

  Hahaha :D Nie mogę normalnie :D Boją się naturalnej medycyny, bo nie ma efektów ubocznych i sobie nie zarobią... Ojjj, biedni i smutni ludzie z nich są.