Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Lipidogram

Lipidogram jest badaniem diagnostycznym, które ma na celu określenie poziomu cholesterolu znajdującego się we krwi. Jeśli jest przeprowadzany regularnie, może ustrzec nas przed rozwojem miażdżycy, a tym samym przed niebezpieczną dla życia chorobą wieńcową.

Czym jest lipidogram?

Lipidogram jest badaniem, które ocenia jakość gospodarki tłuszczowej organizmu pacjenta. W ramach standardowej odmiany tego badania, kontroli podlega poziom cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL, poszczególnych frakcji lipidowych znajdujących się w osoczu krwi żylnej oraz poziom stężenia trójglicerydów.

Jak przygotować się do lipidogramu?

Badanie jest wykonywane na czczo (osiem godzin przed nie należy spożywać żadnych posiłków). Na kilka dni wcześniej lekarze zalecają także wprowadzenie przez pacjenta diety niskotłuszczowej.

Normy badania

  • Cholesterol całkowity (TChol) 150 - 190 mg/dl
  • Cholesterol LDL (LDL-Chol) 66 - 115 mg/dl
  • Cholesterol HDL (HDL-Chol) mężczyźni > 35 mg/dl
  • Cholesterol HDL (HDL-Chol) kobiety > 40 mg/dl
  • Trójglicerydy (TRG) 35 - 150 mg/dl

Złe wyniki lipidogramu

Złe wyniki tego badania najczęściej są odczytywane na podstawie wzrostu poszczególnych wartości podlegających pomiarom, które wykraczają poza dopuszczalną normę. Mogą one świadczyć o wystąpieniu u pacjenta zwiększonego ryzyka pojawienia się miażdżycy (podwyższone stężenie cholesterolu LDL, małe stężenie cholesterolu HDL lub stężenie cholesterolu całkowitego, które przekracza 300 mg/dl) oraz chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. U pacjentów z cukrzycą wartości norm są bardziej radykalne, bowiem choroba ta sama w sobie może doprowadzić do rozwoju schorzeń układu krwionośnego.

Aby obniżyć poziom cholesterolu występującego we krwi należy wprowadzić w życie dietę niskotłuszczową, która polega na zmniejszeniu spożywania produktów bogatych w tłuszcz na rzecz węglowodanów złożonych, warzyw, owoców i ryb. Jeśli u pacjenta stwierdzono również nadwagę, powinien on jak najszybciej zgubić nadmiar kilogramów. W przypadku nieodniesienia oczekiwanych skutków lekarz może podjąć decyzje o rozpoczęciu terapii farmakologicznej. W leczeniu zaburzeń lipidowych najczęściej stosowanymi lekami są statyny, fibraty, żywice, kwas nikotynowy lub probukole. Decyzję o tym, jakiego rodzaju leki zostaną zastosowane u pacjenta zawsze jednak podejmuje lekarz.

Profilaktyka

Lipidogram należy do badań, które powinno przeprowadzać się regularnie – najlepiej co roku. Każdy z nas musi pamiętać, że po ukończeniu 50 roku życia zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Z tego względu należy szczególnie zadbać o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę, która może ustrzec nas przed rozwojem schorzeń tego rodzaju.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość