Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Lorcaserin - nowy lek na otyłość

Eksperci Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wyrazili swą aprobatę dla lorcaserinu, eksperymentalnej pigułki odchudzającej na receptę. Jeśli produkt stworzony przez Arena Pharmaceutical Inc zostanie zatwierdzony, będzie pierwszym od ponad dekady nowoczesnym lekiem umożliwiającym walkę z nadwagą i otyłością.

W ostatnich latach wiele środków nie uzyskało aprobaty Agencji ze względu na zbyt duże ryzyko poważnych efektów ubocznych. Lorcaserin również został odrzucony w 2010 roku, gdyż istniały podejrzenia, że może powodować uszkodzenie zastawek serca i prowadzić do rozwoju nowotworów.

Wyniki ponownych badań, rozpatrywane podczas ostatniego panelu, wskazują, że ryzyko raka jest minimalne i nie wykazano zagrożeń dla zdrowia serca. Co prawda członkowie komitetu doradczego wciąż zgłaszali obawy, ale uznano, że mogą one zostać uwzględnione w testach już po zatwierdzeniu leku.

Większość ekspertów stwierdziła, że korzyści płynące z długotrwałego stosowania lorcaserinu przez osoby otyłe przewyższają potencjalne ryzyko. „Obecnie wybór możliwości leczenia zaburzeń wagi jest bardzo ograniczony, a chorobliwie otyli pacjenci są skłonni podjąć duże ryzyko,” tłumaczy doktor Daniel Bessesen, jeden z ekspertów panelu FDA i przełożony oddziału endokrynologii w Denver Health Medical Center. „I chociaż nie jest to lek idealny... sądzę, że będzie przydatnym uzupełnieniem obecnie dostępnych środków,” dodaje.

Fot. Tobyotter Fot. Tobyotter

Eksperci są przychylni, choć sami przyznają, że lorcaserin nie prowadzi do dużego spadku wagi. Z dotychczasowych badań klinicznych wynika, że osoby stosujące lek, w ciągu roku straciły średnio 3.1% wyjściowej masy ciała, przy czym 38% badanych schudło więcej niż 5% wagi wyjściowej (tylko 16% udało się to w grupie placebo), spełniając tym samym kryteria efektywności ustanowione przez FDA.

Lek przeznaczony jest dla osób o BMI powyżej 27, cierpiących na przynajmniej jedną z dolegliwości związanych z zaburzeniami wagi (nadciśnienie, choroba sercowo-naczyniowa, itd). Utrata wagi następuje na skutek przemian biochemicznych w mózgu. Nie obejdzie się jednak bez diety i aktywności fizycznej.

Decyzja FDA ma zapaść do 27 czerwca.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kuku (Gość)

    5% wagi przy znacznej otyłości to żadna pomoc...

  2. pulchna (Gość)

    uwazam, ze nawet te 5% to sporo dla osób z sporą nadwaga a i zawsze jakas motywacja jest- czekam do czerwca i mam nadzieje, ze wprowadzą ten lek na rynek