Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Łuszczyca - leczenie, łagodzenie objawów

Jest jedną z najczętszych chorób skóry. Szacuje się, że na łuszczycę cierpi aż 800 tysięcy Polaków. Choroba ta nie jest defektem kosmetycznym, lecz ciężką chorobą przewlekłą, która w znacznym stopniu pogarsza komfort życia. Zatem co robić, by łatwiej żyło się z łuszczycą?

Codzienne życie

Osoby z łuszczycą nie czują się dobrze w otoczeniu, często czują się odtrącone, co uniemozliwia normalne funkcjonowanie, prowadząc do frustracji, stanów depresyjnych jak też nierzadko samej depresji. To wielki błąd, gdyż łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie zarazimy nią podając rękę, pływając w basenie ani też poprzez używanie tego samego ręcznika. Chorym trudno jest zaakcoptować samych siebie, a ciekawskie spojrzenia czy komentarze prowadzą do przewkłego stresu, który zaostrza objawy choroby.

Łuszczyca to nie tylko choroba skóry. Coraz więcej dowodów wskazuje, że towarzyszy jej wiele innych schorzeń o chrakterze ogólnoustrojowym - otyłośc, nadciśnienie, cukrzyca, podwyższony cholesterol, zespół metaboliczny. Osoby z łuszczcą częściej też mają problemy z układem krążenia, zapadają na przewlekłe choroby układu pokarmowego i schorzenia serca.

Co sprzyja łuszczycy

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego jedno osoby zapadają na łuszczcę inne nie. Po przodkach dziedziczymy jedynie skłonnośc do choroby. Łuszczyca często ujawnia się po przebytych infekcjach np. anginie, grypie, ospie wietrznej, zapaleniu pęcherza, jajników, nerek. Sprzyja jej również zapalenie migdałków, zatok, zębów. Na łuszczycę częściej zapadają osoby zestresowane. Organizm zachowuje się jakby prowadził wojnę z własnymi komórkami, które pod wpływem wydzielania kortyzolu produkują substancje zapalne. Łuszczyca może też ujawnić się pod wpływem przyjmowania leków stosowanych w chorobie serca i nadciśnieniu.

Jak łagodzić objawy?

  • Słońce lekarstwem - przebywaj jak najwięcej na słońcu, stosując kremy z filtrem. Nie opalaj się w solarium.

  • Dużo ruchu - kąp się w morzu, dużo spaceruj. Jeśli chcesz uprawiać jakiś sport, skontaktuj się z lekarzem, gdyż niektóre formy ruchu mogą zaostrać objawy. Możesz chodzić na jogę, pomoże ci radzić sobie ze stresem i pozytywnie myśleć o chorobie.

  • Dbaj o zęby - chodź regularnie do dentysty, gdyż stany zapalne zębów zaostrzają objawy choroby.

  • Higiena - najlepszy prysznic, ale można też kąpać się w wannie z dodatkiem środków natłuszczających preparatów do skóry wrażliwej, lub soli z Morza Martwego. Po kąpieli ciało szybko natłuszczamy. Do higieny należy używać kosmetyków delikatnych, przeznaczonych do chorej skóry.

  • Unikaj klimatyzacji - nie przebywaj w pomieszcaniach z klimatyzacją, a zimą na kaloryfery położ mokry ręcznik lub postaw nawilżacz powietrza.

  • Uważaj na urazy - staraj się chronić skórę przed urazami, ponieważ w zranionych miejscach mogą pojawiać się nowe wykwity.

Leczenie

Jeżeli zmiany nie są wielkie, zaczyna się od oczyszczenia chorej skóry z nawarstwionej łuski, tak by ułatwić lekom wniknięcie do tkanek. Zazwyczaj stosuje się maści na bazie cygnoliny, dziegciu, pochodnych witaminy D3 i sterydów. Przy bardziej zaansowanej łuszczycy lub też bardziej opornej na leczenie maściami, trzeba sięgnąc po leki z grupy retinoidów, cytostatyków lub immunosupresyjne, dizałające na układ odpornościowy. Wadą tych leków jest to, że mogą zaburzać pracę nerek i wątroby.

Nową terapią w leczeniu łuszczycy jest stosowanie prepatów biologicznych, uzyskanych metodami inżynierii genetycznej. Polega ona na podaniu preparatu w postaci wlewów dożylnych lub zastrzyków. Metodę stosuje się zazwyczaj ptzy nieskuteczności lub gdy istenieją przeciwskazania do leczenia tradycyjnego. Leczenie to prowadzi do szybkiej poprawy stanu chorego i wydłuża czas pomiędzy nawrotami choroby. W Polsce leczenie to nie podlega refundacji i jest dosyć kosztowne, około 50-60 tysięcy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość