Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Łuszczyca - uciążliwa choroba skóry

Szacuje się, że na łuszczycę cierpi aż 800 tysięcy Polaków, czyli mniej więcej jedna na pięćdziesiąt osób. To ciężka, nie do końca wyjaśniona choroba, która w znaczącym stopniu pogarsza komfort życia.

Przyczyny i objawy łuszczycy

Przyczyna łuszczycy nie jest znana. Prawdopodobnie jej powstawanie jest dziedziczne i ma związek z autoagresją organizmu. Z niewiadomego powodu zaczyna on atakować własne tkanki i niszczyć je zbyt szybko, by mogła nastąpić ich regeneracja. Efekt jest taki, że naskórek osób z łuszczycą jest o wiele grubszy niż u osób zdrowych. Pojawiają się plackowate, zaróżowione miejsca pokryte łuską.

Czasami łuszczyca może objąć także stawy czy płytki paznokci, nie tylko skórę. Dermatolodzy wyróżniają różne jej odmiany - wysiękąwą (sączące się zmiany w fałdach skórnych i zgięciach), krostkową (jałowe krostki na ciele) oraz uogólnioną (tzw. erytrotermia - zmiany występują na całym ciele, także skórze głowy).

Leczenie

Jeżeli zmiany nie są wielkie, zaczyna się od oczyszczenia chorej skóry z nawarstwionej łuski, tak by ułatwić lekom wniknięcie do tkanek. Zazwyczaj stosuje się maści na bazie cygnoliny, dziegciu, pochodnych witaminy D3 i sterydów. Przy bardziej zaansowanej łuszczycy lub też bardziej opornej na leczenie maściami, trzeba sięgnąc po leki z grupy retinoidów, cytostatyków lub immunosupresyjne, dizałające na układ odpornościowy. Wadą tych leków jest to, że mogą zaburzać pracę nerek i wątroby.

Nową terapią w leczeniu łuszczycy jest stosowanie preparatów biologicznych, uzyskanych metodami inżynierii genetycznej. Polega ona na podaniu preparatu w postaci wlewów dożylnych lub zastrzyków. Metodę stosuje się zazwyczaj przy nieskuteczności lub gdy istnieją przeciwwskazania do leczenia tradycyjnego. Leczenie to prowadzi do szybkiej poprawy stanu chorego i wydłuża czas pomiędzy nawrotami choroby. W Polsce leczenie to nie podlega refundacji i jest dosyć kosztowne, około 50-60 tysięcy.

Z łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie wydłużyć czas ustępowania objawów, np. stosując odpowiednią dietę. Niektóre produkty zaostrzają bowiem przebieg choroby. Lekarze zalecają unikanie alkoholu, ostrych przypraw, czekolady, kawy, wędlin i tłuszczów zwierzęcych. Zalecają natomiast jedzenie tłustych ryb morskich, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na skórę.

Klimat nadmorski i umiarkowane opalanie także mogą złagodzić objawy choroby. Wielu osobom pomagają np. kąpiele w słonym Morzu Martwym lub leczenie w uzdrowiskach, które specjalizują się w leczeniu łuszczycy, np. w Busku Zdroju.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Delphia (Gość)

  Great article but it didn't have ev-nethirgyI didn't find the kitchen sink!

 2. Delphia (Gość)

  Great article but it didn't have ev-nethirgyI didn't find the kitchen sink!

 3. Delphia (Gość)

  Great article but it didn't have ev-nethirgyI didn't find the kitchen sink!

 4. Werra93 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka