Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba skórna, najczęściej rozwijająca się u nastolatków lub młodych dorosłych (częściej kobiet ) i charakteryzująca się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia na skórze głowy lub innych owłosionych częściach ciała.

Przyjmuje się, że za upośledzenie funkcjonowania mieszków włosowych odpowiada nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu, ale przyczyny autoagresji wciąż mają charakter hipotetyczny. Wymienia się m.in. stres psychologiczny, infekcje wirusowe i bakteryjne, predyspozycje genetyczne i historia przewlekłych chorób w rodzinie, długotrwały kontakt z chemikaliami i zaburzenia hormonalne.

Przebieg schorzenia jest nieprzewidywalny. Mogą pojawić się jedynie niewielkie, pojedyncze ubytki, które odrastają spontanicznie bez leczenia, podczas gdy w ciężkich przypadkach dochodzi nawet do całkowitej utraty włosów.

W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się liczne metody – od immunosupresji po glikokortykosteroidy i sztuczne wywoływanie reakcji alergicznych w celu przekierowania działania komórek odpornościowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Mariusz (Gość)

    Stosuję tabletki procerin.pl już około 3 miesiące widać znaczne poprawy, lecz przy kolejnym zamówieniu wezmę jednak w zestawie z pianka aby działanie było jeszcze lepsze!