Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Małopłytkowość

Małopłytkowość, zwana inaczej trombocytopenią, to stan, w którym dochodzi do spadku liczby płytek krwi poniżej normy wynoszącej 150 000/ul.

Płytki krwi biorą udział w procesie krzepnięcia, który jest uruchamiany po przerwaniu ciągłości ściany naczynia krwionośnego. Ich niedobór oznacza, że zwiększa się podatność na krwawienia – pojawiają się objawy tzw. skazy krwotocznej małopłytkowej, których zalicza się:

  • wybroczony na skórze i błonach śluzowych,
  • pojawianie się siniaków i krwiaków podskórnych nawet po niewielkich urazach,
  • krwawienia podspojówkowe,
  • krwawienia śluzówkowe (z nosa, dziąseł, układu pokarmowego i dróg rodnych),
  • krwotoki wewnętrzne (zwłaszcza po inwazyjnych zabiegach operacyjnych, porodach i biopsjach).

Małopłytkowość może być spowodowana licznymi chorobami, w tym nowotworowymi, wirusowymi, bakteryjnymi i autoimmunologicznymi, a także przyjmowaniem pewnych leków, chorobą alkoholową, niewydolnością narządową i wrodzonymi zaburzeniami genetycznymi.

W wielu przypadkach małopłytkowości kluczowe znaczenie ma usunięcie jej przyczyny. Często stosuje się glikokortykosteroidy, a w skrajnych przypadkach leczenie immunosupresyjne, przeszczep szpiku lub usunięcie śledziony.

W sytuacjach zagrażających życiu bądź okresowo, do czasu ustąpienia przyczyn małopłytkowości (np. do regeneracji szpiku po chemioterapii), podaje się dożylnie koncentraty krwinek płytkowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość