Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Marazm

Marazm w medycynie oznacza ogólne wyniszczenie organizmu na skutek zaburzeń w odżywianiu lub przyswajaniu pokarmów, które może prowadzić do nieodwracalnych zmian w korze mózgowej i związanych z tym zaburzeń psychicznych.

Marazm często występuje w wieku starczym i zwykle towarzyszy mu apatia, zmniejszenie siły mięśniowej i obniżenie sprawności umysłowej (stąd powszechne zastosowanie terminu marazm w kontekście bezsilności, bezczynności, depresji i przygnębienia).

Niedożywienie typu marasmus

Wyniszczający ubytek masy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej, z zachowaniem prawidłowego stężenia białek we krwi, nosi nazwę niedożywienia typu marasmus, które może być następstwem przewlekłego głodzenia w wyniku powikłań pooperacyjnych, urazów lub w przebiegu poważnych chorób (głównie nowotworowych).

Objawami przedłużonego niedoboru składników pokarmowych są w tym przypadku:

  • znaczne zmniejszenie masy mięśniowej i osłabienie siły mięśniowej,
  • anemia,
  • spadek odporności,
  • zaburzenia oddychania, krążenia, trawienia i wchłaniania pokarmowego,
  • przesuszenie i zwiotczenie skóry, wypadanie włosów, zmiany w strukturze paznokci,
  • apatia, zaburzenia kognitywne,
  • znaczne spowolnienie wzrostu u dzieci, • obniżenie ciepłoty ciała.

Niedożywienie typu marasmus jest stanem, w którym przez dłuższy czas nie obserwuje się obniżenia poziomu białka i albuminy w surowicy krwi, stąd brak obrzęków charakterystycznych dla niedożywienia wynikającego z jakościowych i ilościowych niedoborów pożywienia (niedożywienie typu kwashiorkor).

Postępowanie

Jeśli stan odżywienia nie zostanie poprawiony (poprzez podaż kalorii i składników odżywczych w postaci gotowych preparatów płynnych lub przez zgłębnik donosowy jeśli karmienie doustne nie jest możliwe), dochodzi do pogłębienia się niedoborów białkowych, a w konsekwencji do zatrzymania wody w organizmie, zapaleń jamy ustnej, neuropatii, zaburzeń w funkcjonowaniu kluczowych narządów i ostatecznie do śmierci.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość