Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Marskość wątroby

Marskość wątroby to postępujące zwłóknienie miąższu wątroby, skutkujące stopniowym pośledzeniem jej funkcji i ostatecznie martwicą komórek, prowadzącą do śmierci w przypadku niepodjęcia leczenia.

Przyczyny marskości wątroby

Wśród przyczyn marskości wątroby wymienia się m.in. nadużywanie alkoholu (marskość rozwija się po ok. 10 latach u 15% alkoholików), zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, stłuszczenie wątroby (występujące np. w przebiegu cukrzycy i otyłości), choroby genetyczne (choroba Wilsona, mukowiscydoza, hemochromatoza, galaktozemia), zatrucie toksynami , a także zaburzenia immunologiczne (marskość z autoagresji komórkowej).

Objawy

W ponad 30% przypadków, początek choroby przebiega bezobjawowo. Czasami obserwuje się symptomy niesugerujące schorzenia wątroby, m.in. zaczerwienienie dłoni, drobne wybroczyny na tułowiu, powiększenie ślinianek przyusznych i zniekształcenie paznokci u rąk. Dopiero gdy wątroba ulega znacznemu uszkodzeniu, choremu może dokuczać:

  • zmęczenie i osłabienie,
  • nudności,
  • utrata apetytu i spadek masy ciała,
  • wodobrzusze,
  • bolesne powiększenie śledziony,
  • bóle brzucha,
  • zaburzenia neurologiczne charakterystyczne dla encefalopatii wątrobowej.

W miarę postępu choroby pojawiają się groźne powikłania, m.in. żółtaczka, encefalopatia wątrobowa, nowotwór złośliwy wątroby, nadciśnienie wrotne, żylaki przełyku i odbytu, insulinooporność, niewydolność nerek, wrzody żołądka i krwawienia na skutek obniżonej krzepliwości.

Leczenie

Zmiany zachodzące w wątrobie są nieodwracalne i ostatecznie prowadzą do śmierci. Odpowiednie, relatywnie wcześnie podjęte leczenie umożliwia jednak spowolnienie, a nawet zatrzymanie postępu choroby.

Leczenie przyczynowe polega głównie na całkowitym odstawieniu substancji szkodliwych i wprowadzenie lekkostrawnej diety, a w postępowaniu zapobiegającym powikłaniom włącza się diuretyki, antybiotyki oraz leki obniżające ciśnienie.

W przypadku zaawansowanych zmian i pogarszania się stanu chorego pomimo podjętego leczenia, rozważa się możliwość przeszczepu wątroby, którego skuteczność wynosi obecnie ok. 90%.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość