Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Masz cel? Nie licz na partnera!

Dobrze jest wiedzieć, że przy naszym boku jest ktoś, na kogo zawsze można liczyć, ale z najnowszych badań wynika, że nie zawsze należy z tego dobrodziejstwa korzystać.

Psychological Science podaje, że pomocny partner tłamsi naszą motywację do walki o wyznaczone sobie cele. Zjawisko to wynika z faktu, że podświadomie polegamy wtedy na kimś innym i oczekujemy, że dzięki jego pomocy, sami będziemy musieli włożyć mniej wysiłku i starań.

Skąd to wiemy? Autorzy badania odkryli, że uczestnicy eksperymentu, którzy skupiali się na tym, w jaki sposób partnerzy wspierali ich w dążeniu do zdrowego trybu życia i szczuplejszej sylwetki, planowali poświęcić mniej czasu i włożyć mniej wysiłku w realizację celów niż grupa kontrolna. W innym badaniu, uczestnicy, którzy rozpatrywali pomoc partnera w osiągnięciach akademickich dłużej zwlekali z przystąpieniem do wykonania zadań.

Wspierający partner to prawdziwy skarb jeśli chodzi o pielęgnowanie związku, ale jeśli chcemy naprawdę coś osiągnąć, sprawdza się stare, wyświechtane powiedzenie: „Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie.” Nie sądzicie?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość