Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę

Utrata najbliższych często powoduje wolę walki o los innych. MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę powstała w 1996 roku z inicjatywy Pawła Wójtowicza, ojca dziecka zmarłego na mukowiscydozę, i od samego poczatku walczy o poprawę jakości życia chorych.

Czym jest mukowiscydoza? Śmiertelną, nieuleczalną chorobą genetyczną, chorobą kompleksową, bo powodującą dysfunkcję wielu różnych narządów. Mukowiscydoza nie daje wyraźnych oznak zewnętrznych. Chorzy wyglądają jak inni, zdrowi ludzie, zanoszą się jedynie ostrym, głębokim kaszlem. On nie zaraża - to tylko walka płuc o oddech. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą i zdarza się, że ludzie odsuwają się od chorych dzieci. Tymczasem to kaszel zdrowych osób, przenoszący drogą kropelkową wirusy, stanowi śmiertelne zagrożenie dla chorych na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza najszybciej atakuje układ oddechowy i pokarmowy chorego. Konieczność równoczesnych przeszczepów płuc i wątroby nie jest tu rzadkością. Choroba nie rokuje wyleczeniem. Można starać się tylko opóźnić spustoszenia jakie sieje w organizmie chorych. Średni wiek przeżycia chorego z mukowiscydozą w Polsce to ok. 20 lat. Walka o utrzymanie chorego dziecka w jak najlepszym stanie kosztuje od 800 do 1500 zł miesięcznie, a chorzy i ich rodziny ponoszą nie tylko ogromne wydatki finansowe. Mukowiscydoza obciąża psychikę, bo nie nadaje nadziei na długie lata wspólnego życia, a rehabilitacja chorych to ciężka fizyczna praca, która zazwyczaj spada na rodziców. Fundacja MATIO wspiera wszystkich podopiecznych na każdym z tych pól. Codziennie...

Komu, kiedy i jak pomaga Fundacja MATIO?

  • pomagamy chorym i ich rodzinom – Fundacja MATIO powstała po to, by nikt z nich nie czuł się samotny. Samotność w chorobie jest najgorszą rzeczą, zwłaszcza w chorobie, która nie rokuje wyleczeniem. Dla rodziców chorych dzieci co roku organizujemy szkolenia i warsztaty, w czasie których mogą poszerzyć swoją wiedzę, poznać wspaniałych ludzi, porozmawiać ze specjalistami.
  • pomagamy, gdy naszym podopiecznym brak funduszy – dofinansowujemy zakup leków, indywidualne turnusy rehabilitacyjne, udzielamy dotacji na nieraz nawet podstawowe potrzeby (zakup węgla czy środków czystości)
  • pomagamy, gdy nasi podopieczni idą do szkoły – co roku finansujemy wyprawki szkolne
  • pomagamy, gdy inni dostają prezenty – organizujemy paczki świąteczne dla naszych podopiecznych
  • pomagamy, gdy rodzice chorych potrzebują pomocy w domu – nasz zespół wyjazdowy MUKO KOMPLEX MATIO przyjeżdża bezpłatnie do każdego podopiecznego. Jest to jedyna w Polsce inicjatywa zapewniająca specjalistyczną opiekę w domu chorego, który w bezpiecznych dla niego warunkach może skorzystać z opieki rehabilitanta, dietetyka, pielęgniarki, psychologa, zasięgnąć porady pracownika socjalnego. Zespół MUKO KOMPLEX MATIO w całości finansowany jest z 1% podatku przekazywanego na rzecz fundacji MATIO.
  • pomagamy szerząc wiedzę – od 13 lat realizujemy kampanię społeczną „Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy”, organizujemy wykłady, warsztaty, szkolenia dla lekarzy, nauczycieli, studentów medycyny
  • pomagamy…..bo wiemy, jak to jest być niezrozumianym.

Wszystkie działania Fundacja MATIO finansuje z darowizn i 1% podatku przekazywanego na jej rzecz.

Ty także możesz pomóc chorym na mukowiscydozę. Poznaj ich i postaraj się zrozumieć. Świadomie przekaż 1% podatku.

MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę KRS: 00000 97 900. Więcej informacji znajdziesz na www.mukowiscydoza.pl. Przeczytaj też, jak wygląda typowy dzień z życia z mukowiscydozą.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość