Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Medyczna marihuana bez „haju”

Izraelski producent marihuany medycznej wyhodował szczep, który zachowuje właściwości lecznicze, ale pozbawiony jest związku odpowiedzialnego za typowe „efekty uboczne.”

Legalizacja marihuany, nawet w celach medycznych, wciąż wzbudza kontrowersje, mimo iż roślina bezspornie wykazuje liczne właściwości lecznicze. W zależności od warunków, może działać uspokajająco, euforyzująco, rozkurczająco i przeciwbólowe, ze wskazaniami obejmującymi między innymi bóle neuropatyczne czy leczenie wspomagające średniego i silnego bólu w zaawansowanej chorobie nowotworowej.

Tikun Olam, izraelska firma specjalizująca się w hodowli i dystrybucji marihuany medycznej, postanowiła poszukać złotego środka i w rezultacie stworzyła szczep o nazwie Avidekel, który zachowuje wiele z korzystnych właściwości marihuany, ale nie ma działania psychoaktywnego.

Jak tego dokonano?

Konopie indyjskie zawierają około 60 typów kannabinoidów, związków, które oddziałują na centralny układ nerwowy. Za psychotropowe działanie marihuany w największym stopniu odpowiada tetrahydrokannabinol (THC), który udało się wyeliminować poprzez wielokrotne krzyżowanie szczepów o najniższej zawartości związku. Jednocześnie osiągnięto zaskakująco wysokie stężenie kannabidiolu (CBD), który wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Fot. van_mij Fot. van_mij

Według Zacka Kleina, szefa działu rozwoju w Tikun Olam, Avidekel może być wykorzystywany między innymi w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia wątroby, chorób serca i cukrzycy.

Po co te zmiany?

Odurzające działanie konopi indyjskich jest głównym powodem oporu władz w kwestii legalizacji medycznej marihuany. Poza tym, narkotyczny „haj” pożądany przez większość okazjonalnych użytkowników może być niechcianym efektem ubocznym dla osób, które sięgają po nią, by uśmierzyć dokuczliwy ból, ale muszą pozostać w pełni świadome i skoncentrowane.

Czy to oznacza, że hodowcy tradycyjnych odmian mają powody do niepokoju? Bynajmniej. Testy kliniczne Avidekelu nie zostały jeszcze zaplanowane i przede wszystkim, to wciąż THC jest najskuteczniejszym związkiem, uśmierzającym symptomy, z którymi nowy szczep niestety sobie nie radzi.

Sonda

Czy marihuana powinna być legalną używką?

  •  
  •  
Liczba głosów: 58
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Lamnar9144

    Ciekawy post. Widziałam ofertę na https://cbdlife.pl/ i zastanawiałam się nad zakupem. Dobrze, że ludzie zaczynają doceniać możliwości olejków CBD :)