Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Medytacja uśmierza ból

Każdego dnia po przebudzeniu Frank Nafey odczuwa dyskomfort w prawej nodze i plecach. Czasami to tylko uczucie zesztywnienia, ale bywa też, że ma wrażenie, jakby ktoś rozdzierał jego ciało nożem.

56-letni emerytowany nauczyciel od 15 lat cierpi na stwardnienie rozsiane. Autoimmunologiczna choroba niszczy jego tkankę nerwową, upośledzając zdolność do poruszania się i powodując nieznośny ból w kończynach. Nafey znajduje jednak ukojenie w jodze i medytacji uważności (ang. mindfulness meditation). Praktyki te same w sobie nie łagodzą bólu, ale pomagają umysłowi zdystansować się od ciała i skupić na czymś innym niż fizyczne cierpienie. Jak sam mówi, „przewlekła choroba często sprawia, że czujemy się uwięzieni we własnym ciele.”

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wake Forest tłumaczą mechanizmy podpierające doświadczenie Nafey'a. W mózgach osób, które przeszły trening medytacyjny (skupiony na oddechu i ignorowaniu napływających myśli), zmniejszyła się aktywność obszarów mózgu powiązanych z odczuwaniem bólu, a sami uczestnicy zgłosili jego mniejszą dotkliwość.

Alex Zautra, profesor psychologii z Uniwersytetu stanu Arizona, twierdzi, że największe korzyści z tego odkrycia płyną dla osób zawodowo narażonych na dotkliwy ból, takich jak strażacy, policjanci czy wojskowi. Nie znaczy to jednak, że medytacja może stać się podstawową metodą leczenia bólu u wszystkich. Z badań Zauntry wynika na przykład, że nie przynosi ona pożądanych rezultatów w przypadku fibromialgii i konieczna jest dodatkowa terapia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. ktoś (Gość)

  Ja natomiast polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu
  ważnych dla zdrowia związków. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego
  likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za najsilniejszy
  antyoksydant. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (najwięcej na
  rynku). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc,
  wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy, trzustki, jelita oraz
  chorobach układu krążenia. Będąc najsilniejszym antyoksydantem likopen hamuje
  ponadto proces degeneracji komórek, dzięki czemu dłużej możemy zachować zdrowie
  i młody wygląd. Ponadto doskonale działa na układ pokarmowy. Zawiera też
  witaminy: C, z grupy B, PP, E, K, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, kobalt i
  szereg innych. Jak nie wierzycie to wystarczy poszukać w Internecie.

 2. arnold

  Tak, to prawda, że medytacja bardzo pomaga w uśmierzaniu bólu. Ja swego czasu miałem starszne problemy z kręgosłupem, który aż nie pozwalał mi normalnie siedzieć, nie mogłem czasami wytrzymać i często jeździłem do szpitala. Nałykałem się tabletek... Dopiero jak trafiłem do medycyny naturalnej to wtedy nauczono mnie medytacji i powiem Wam... Warot było :) Naprawdę.

  Pozdrawiam / http://www.skupsamochodow.wroclaw.pl/

 3. schultz.rudy

  Naprawdę medytacja jest tak skuteczna?