Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Melisa - właściwości i zastosowanie

Ziele znane już w starożytności jako roślina lecznicza i miododajna. W stanie dzikim rośnie na południu Europy, w Azji i w Afryce. Ponadto w wielu krajach uprawia się ją do celów spożywczych, również w Polsce. Chętnie sadzona przez posiadaczy działek, czy też ogródków nie tylko ze względów leczniczych, ale też na charakterystyczny cytrynowy zapach. Ma drobne, białe kwiaty, kwitnie od czerwca do września.

Właściwości

Surowcem są liście, które zawierają olej lotny (cytrol, geraniol, linalol), garbniki, gorycz, trójterpeny i kwasy organiczne. Działa ogólnie uspokajająco oraz pobudza czynność trawienna żołądka.

Zastosowanie

Picie herbatek ziołowych zalecane jest w wyczerpaniu nerwowym jako lek uspokajający. Poleca się ją osobom mającym trudności w zasypianiu oraz przy lękach przed zagrożeniami. Picie melisy wpływa bardzo korzystnie na osoby starsze, ale też młode, które uczą się lub pracują umysłowo. Bardzo pomocna przy leczeniu zaburzeń rytmu serca. Melisa ma też działanie rozkurczowe, co pomaga przy bólach menstruacyjnych, zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstroju żołądka i jelit. Ponadto pomaga przy bólach głowy i przy zespole przewlekłego zmęczenia. Zalecana kobietom w ciąży przy porannych mdłościach i wymiotach oraz jako środek pobudzający wydzielanie mleka dla kobiet karmiących. Napary z melisy mają zastosowane zewnętrzne przy leczeniu czyraków, owrzodzeń i łagodzą bóle stawów.

Prowadzone badania wykazały że wyciągi z melisy hamują rozwój komórek nowotworowych.

Zbiory i suszenie

Ziele zbieramy na początku kwitnienia dwu- trzy krotnie w maju, czerwcu i sierpniu. Suszymy w miejscach ocienionych, przewiewnych, w temperaturze nie większej niż 35 stopni.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Arnii (Gość)

    Liście mają dość niską zawartość substancji czynnej melisy. Dlatego uważam że lepiej jest stosować tabletki zawierające skoncentrowaną melisę. Dodatkowo w połączeniu z teaniną, lawendą i chmielem uzyskujemy bardzo dobre właściwości uspokajające i odprężające. Te składniki są zawarte w tabletkach 'Dobranoc Plus' które również pomagają zasnąć.