Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Menopauza przed 40-stka?

Lekarze przyznają, że są zdumieni liczbą niespełna 40-letnich kobiet, które z nieznanych powodów przechodzą przedwczesną menopauzę.

1 na 20 kobiet przechodzi przedwczesną menopauzę, co wbrew powszechnej opinii wiąże się nie tylko z zanikiem płodności i uderzeniami gorąca. W okresie przekwitania dochodzi do zwiększonego ryzyka zawału mięśnia sercowego, nowotworów, udaru mózgu i osteoporozy.

Badania z udziałem 5,000 Brytyjek wykazały, że czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wczesnej menopauzy jest palenie papierosów.

Najczęściej anomalia obserwowano u kobiet z niższych klas społecznych. Kobiety, które przestały miesiączkować przed 40 rokiem życia ponad dwukrotnie częściej przyznawały się do niezadowalającej jakości życia, co odbiło się na ich witalności, kondycji fizycznej i zdrowiu psychicznym.

W 1/5 przypadków zaburzenia dotyczyły też kobiet poddanych chemioterapii lub chirurgicznemu usunięciu jajników. Lekarze są jednak zdumieni, że w 6 proc. przypadków nie stwierdzono jakichkolwiek podstaw medycznych do wystąpienia przedwczesnej menopauzy.

Eksperci apelują, by lekarze pierwszego kontaktu zwrócili szczególną uwagę na profilaktykę zdrowia pacjentek, u których dochodzi do przedwczesnej menopauzy. Zachęcają też kobiety do informowania lekarzy o wszelkich niepokojących dolegliwościach, które mogą taki stan sugerować, nawet jeśli według nich to stanowczo za wcześnie na przekwitanie.

Zobacz też:

Oznaki menopauzy

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość