Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Menopauza - Życie dojrzałej kobiety

Jeśli weszłaś w okres dojrzały, za Tobą uroki macierzyństwa. Dzieci dorosłe, w małżeństwie stabilizacja, a natura zaplanowała dla Ciebie przełom biologiczny - wyłączenie funkcji rozrodczej. Nadszedł czas, aby się o swoje zdrowie poważnie zatroszczyć.

Co to jest menopauza ?

Słowo menopauza powstało z połączenia dwu słów greckich - men = miesiąc + pausis = przerwa i oznacza ono, okres w życiu kobiety po klimakterium, w którym ostatecznie ustanie czynność jajników, co objawia się brakiem miesiączkowania. Klimakterium to okres między 45 a 50 rokiem w życiu kobiety, w którym następuje stopniowe zanikanie czynności gruczołów płciowych i zdolności rozrodczej, przebiegające czasami z objawami ogólnymi - przekwitanie.

Kobieta może mieć menopauzę, niechętnie - klimakterium, ale na pewno nie zgodzi się z tym, że przekwitła.

Nie zmienia to jednak faktu, że menopauza jest trudnym momentem dla kobiety, ponieważ czasem daje nasilone objawy. Spada ogólna atrakcyjność, również seksualna, pojawiają się stany depresyjne i złe samopoczucie zdrowotne. Rozpoczynając ten cykl artykułów chcemy przybliżyć każdej kobiecie ten ważny, nieunikniony etap życia, jak przez niego przejść i jak się o siebie w tym czasie troszczyć.

Objawy menopauzy

Niedobór estrogenów może być przyczyną wielu objawów, które dzielimy na wczesne i późne.

Do objawów wczesnych zaliczamy:

 • uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność
 • zmiany emocjonalne / depresja /
 • zaburzenia miesiączkowania / wydłużenie lub skrócenie cyklu, skąpe lub bardzo obfite krwawienie /
 • zmiany zanikowe ukladu moczowo - płciowego na które skladają sie:

  • suchość pochwy
  • zapalenie pochwy
  • zaburzenia w oddawaniu moczu
  • bóle podczas współżycia, obniżenie popędu płciowego
  • zaburzenia statyki narządu rodnego / obniżenie i wypadanie macicy i ścian pochwy /

Późne objawy niedoboru estrogenów występują kilka lub kilkanaście lat po ostatniej miesiączce. Do objawów tych zaliczamy:

 • choroby układu sercowo - naczyniowego
 • osteoroporozę

Jak im zaradzić?

Tym wszystkim objawom można zaradzić. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej spowalnia proces starzenia. Doradzamy również stosowanie witamin / zwłaszcza witaminy E /, a także picie melisy. Przede wszystkim powinnaś jednak pamiętać, że podstawą pięknego zdrowego wyglądu jest prawidłowe odżywianie, ruch, dbanie o siebie w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie należy zapominać o stosowaniu preparatów witaminowych i kosmetyków pielęgnacyjnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. braga (Gość)

  kiepski , krótki ten artykuł , ja wiem że mam używać mydła :-) Komentarz za to dłuższy ))))

 2. Tommy (Gość)

  Intenessartes Ebook, hat mir auf jeden Fall sehr weiter geholfen, weil alles leicht verständlich erklärt worden ist. Bin nämlich noch nicht so lange in der SEO-Branche