Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Męska pigułka na horyzoncie

Czy to możliwe, by już niedługo mężczyźni mogli stosować doustną antykoncepcję? Według badaczy z Columbia University Medical Center to całkiem prawdopodobne.

Naukowcy są na tropie niesteroidowego, doustnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn, który byłyby pierwszą tego typu metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Odkryto właśnie, że niewielkie dawki związku, który blokuje normalną pracę receptorów kwasu retinowego prowadzą do niepłodności u myszy.

Kwas retinolowy jest metabolitem witaminy A i naukowcy już od dawna wiedzieli, że jej niedobór skutkuje u mężczyzn niepłodnością. Prócz tego powoduje jednak szereg innych skutków ubocznych, z których najpoważniejszy to między innymi ślepota zmierzchowa.

W tym wypadku nie chodzi jednak o pozbawienie organizmu witaminy, a jedynie zaburzenie pracy jednego z jej receptorów, co nie prowadziłoby do żadnych niepożądanych reakcji. Badania na myszach wykazały, że niewielkie dawki związku zapobiegały spermogenezie (procesowi powstawania i dojrzewania plemników) bez żadnych efektów ubocznych. Co ważne, osobniki odzyskiwały płodność wkrótce po odstawieniu.

Metoda ta ma zatem ogromna przewagę nad lekami steroidowymi, które ingerują w gospodarkę hormonalną i mogą prowadzić do chorób układu krążenia oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Najprawdopodobniej eliminowałaby też problem obniżonego libido, z którym często ma się do czynienia w przypadku antykoncepcji hormonalnej.

Jednak by taka pigułka stała się rzeczywistością, należy ustalić, czy przyjmowanie związku jest bezpieczne, skuteczne i odwracalne jeśli stosuje się go przez lata. Zatem pozostaje nam jedynie czekać.

Panowie, mielibyście coś przeciwko takiej formie antykoncepcji?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Zebul (Gość)

    MajaOstrowskaBŁAGAM O POMOC !!!!!14 dni temu zaczełam brać tabletki ayntkoncepcyjne CILEST. ( pierwszą tabletke wpierszym dniu okresu) tyle że już 14 dzień mam te krawienia.!! nie tam obfite jak miesiaczka ale dalej krawienia,czuje zapach jakbyu fermencjacji .Boje sie ze sie wykrwawie,nie mam pojecia co to jest. ! Zawsze mam okres gf3ra 7 dni ! a Tu 14!! boje się, prowadze wspf3łżycie,ale raczej bycie w ciąży moge wykluczyć,staramy się być odpowiedzialni i zawsze sprawdząć co i jak. Bardzo się boje. Czy ktos mf3głby mi pomoć ?? Blagam,Maja.