Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Miażdżyca - objawy i leczenie

Miażdżyca to poważna choroba układu krążenia, której rozwojowi sprzyja brak ruchu i zła dieta. Aby nad nią zapanować należy koniecznie zmienić tryb życia.

Wraz z wiekiem nasze naczynia krwionośne się starzeją i twardnieją. Gdy są zdrowe przypominają elastyczne rurki, których wewnętrzne ścianki są gładkie. Jeśli we krwi krąży zbyt dużo "złego" cholesterolu (LDL), jego cząsteczki oraz sole wapienne osadzają się na ścianach tętnic w postaci złogów cholesterolowych, czyli tzw. blaszki miażdżycowej. To powoduje zwężanie się i usztywnianie naczyń, a więc chorobę nazywaną miażdżycą. Najczęściej blaszki osadzają się w tętnicach wieńcowych mięśnia sercowego, szyjnych oraz w tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Miażdżyca powoduje, że serce jest niedotlenione. Pojawiają się duszności i ból nawet przy niewielkim wysiłku. Największe niebezpieczeństwo pojawiaj się, gdy ściany tętnic pękną. Powstają wtedy skrzepy tworzące korek, który może się oderwać i wraz z krwią popłynąć w stronę serca, co grozi zawałem; czy też mózgu, co grozi udarem; albo płuc - powoduje to groźny zator.

Komu grozi

Najbardziej narażone na miażdżycę są osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia - mało się ruszają, jedzą dużo i tłusto, ciągle się stresują, palą papierosy oraz nadużywają alkoholu. Choroba może dopaść nie tylko seniorów, ale też osoby młode.

To, co powinno nas zaniepokoić to szybkie męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu.

Jak walczyć z miażdżycą

Oczywiście niezbędna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie lekarstwa i leczenie. Jednak to nie wystarczy. Przede wszystkim musisz wymagać od siebie:

 • zrzuć nadwagę;
 • ruszaj się, pozwoli to obniżyć twój cholesterol i ciśnienie krwi;
 • zmień dietę; najlepiej na śródziemnomorską;
 • używaj mniej soli (sól a zdrowie);
 • nie pal!
 • unikaj stresujących sytuacji;
 • lecz infekcje, które zaniedbane niekorzystnie wpływają na cały ukałd krążenia.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Wendy (Gość)

  alkoholicy nie mają miażdżycy

 2. barbaranowicka (Gość)

  interesuje mnie miazdzyca i choroba kregoslupa