Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Miażdżyca

Miażdżyca tętnic, potocznie zwana arteriosklerozą, to przewlekły, postępujący proces chorobowy polegający na zmniejszeniu elastyczności ścian głównych tętnic i zwężeniu ich przekroju. W działania różnorodnych czynników, dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczyń tętniczych, co pociąga za sobą szereg procesów zwyrodnieniowo-wytwórczych.

W miejscu uszkodzeń powstaje tzw. płytka miażdżycowa (zbudowana głównie z cholesterolu), która ulega zwapnieniu i wykazuje tendencje do pękania, tworząc coraz większe zakrzepy i stopniowo blokując przepływ krwi w tętnicach. Z czasem dochodzi do całkowitego zatoru i przerwania krążenia, co skutkuje martwicą (zawałem) obszaru zaopatrywanego przez daną tętnicę.

Objawy i rozpoznanie

Miażdżyca długo rozwija się bezobjawowo. Dopiero istotne zmniejszenie światła tętnic zaczyna dawać symptomy w postaci nienaturalnej męczliwości, problemów z koncentracją, duszności, zaburzeń rytmu serca i objawów związanych z nadciśnieniem. Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi może odkładać się w postaci widocznych, niewielkich grudek w okolicach powiek, w zgięciu łokciowym lub pod piersiami.

Miażdżycę potwierdza się w oparciu o wyniki USG Dopplera, tomografii, koronografii oraz laboratoryjne oznaczenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W zaawansowanej postaci, schorzenie może prowadzić do zaburzeń mowy, utraty świadomości, niewydolności nerek, udaru i zawału serca.

Przyczyny powstania zmian miażdżycowych

Częściowo za rozwój miażdżycy odpowiadają uwarunkowania genetyczne i środowiskowe (zanieczyszczenie, bierne palenie, stres), jak również wiek i płeć (częściej chorują mężczyźni), ale na pojawienie się choroby w największym stopniu wpływa nieodpowiedni styl życia, na który składa się niezbilansowana dieta, stosowanie używek i brak aktywności fizycznej.

Schorzeniu sprzyjają również cukrzyca, hipercholesterolemia, otyłość i nadciśnienie, które mogą (choć nie muszą) być konsekwencją niehigienicznych nawyków.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy polega przede wszystkim na wyeliminowaniu schorzeń i nawyków, które przyczyniły się do jej rozwoju. Ponadto, stosuje się procedury chirurgiczne, mające na celu usunięcie blaszki miażdżycowej, poszerzenie światła tętnic, przywrócenie sprawnego przepływu krwi i powstrzymanie rozwoju zmian.

W zależności od umiejscowienie i stopnia zaawansowania zmian oraz ogólnego stanu pacjenta, przeprowadza się angioplastykę, bajpasy, cewnikowanie, stentowanie lub zabieg laserowej rewaskularyzacji serca. Obecnie stosuje się również tzw. chelację, czyli rozpuszczanie złogów w tętnicach przy pomocy związku EDTA, który wstrzykuje się do krwiobiegu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Igiti

    Ja polecam Ci preparat którego sama używam i co ważne daje efekty - https://www.ambasadazdrowiaiurody.pl/pl/p/Pentyll-Heart-Zdrowe-Serce-90-szt.-/18... . Jestem bardzo zadowolona z jego działania, rozbija on płytki miażdżycowe , działa także na kłopoty z sercem i sprawy krążeniowe, ma naturalny skład zawiera wyciąg z pestek winogron, skórki winogron, głogu, liści drzewa oliwnego oraz olej z pestek winogron , nie wchodzi w reakcje z lekami . Możesz spróbować , według mnie warto.