Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny to choroba wirusowa objawiająca się występowaniem początkowo niewielkich, twardych guzków o woskowobiałej barwie i charakterystycznym pępkowatym wgłębienie w środku.

Guzki są liczne, najczęściej zlokalizowane się na skórze rąk, twarzy i narządów płciowych, może towarzyszyć im świąd i bolesność, a po ich nakłuciu, ze środka wydobywa się perłowoszara wydzielina.

Wirus rozprzestrzenia się zwykle drogą płciową i występuje głównie u młodych, aktywnych seksualnie osób, ale do zakażenia może dojść również w bezpośrednim kontakcie skórnym i poprzez dotykanie przedmiotów używanych przez osobę chorą.

Mięczaka zakaźnego często diagnozuje się u dzieci poniżej 5 roku życia, które zostają zarażone przez rodziców w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych lub od rówieśników podczas zabawy.

Guzki zwykle znikają bez leczenia po kilku miesiącach, ale ze względu na wysoką zaraźliwość, należy poddać się usunięciu zmian przez dermatologa. W tym celu stosuje się łyżeczkowanie, zamrażanie, elektrokoagulację i laseroterapię.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Sabina (Gość)

    Moja 5 letnia córka zaraziła się mięczakiem w przedszkolu, krostki miała na brzuszku, rączkach i w pachwinach. Jest to straszny wirus dla dzieci swędzi, drapią się i ciężko znoszą. Jedynie pomógł nam solphadermol, który szybko i łagodnie zwalczył wirusa poprzez wysuszenie, jest bezpieczny przede wszystkim dla dzieci i szybko działający. Po dwóch tygodniach problem z krostkami znikł i córka mogła wrócić do przedszkola.

  2. Irla (Gość)

    My także walczyliśmy z mięczakiem. Sprawdził się SolphaDermol. Cała kuracja trwała około miesiąca Dwa tygodnie smarowaliśmy dwa razy dziennie. Krostki zaczęły przysychać aż w końcu zniknęły. Polecam.