Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Miesiąc Świadomości Raka Piersi

W Unii Europejskiej co 2 minuty u jednej kobiety wykrywa się raka piersi. Co 6 minut jedna z nich umiera, a to w skali roku daje przerażającą liczbę 88,5 tys. ofiar. Od lat październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji działań na rzecz zwiększenia wykrywalności i wyleczalności tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu.

Największą przeszkodą w walce z rakiem piersi jest jego późna wykrywalność. W świadomości społecznej ten rodzaj nowotworu wciąż pozostaje "chorobą tabu", o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać. Kobiety wciąż bagatelizują problem i wydają się nie być świadome faktu, że właściwa profilaktyka ratuje życie i sama w sobie nie wymaga wiele zachodu!

By zmienić ten niepokojący stan rzeczy, podejmuje się szereg działań, które mają na celu podnoszenie świadomości na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także solidaryzowanie się z ofiarami tej choroby oraz zbieranie funduszy na badania i doraźną pomoc chorującym.

Październik od lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a symboliczna różowa wstążeczka ma wyrażać wsparcie dla chorych kobiet i dodawać im otuchy. W tym miesiącu szczególnie nagłaśnia się problem, a w wielu miastach Polski organizuje się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi. W ramach organizowanych akcji dostępne są między innymi bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

17 października jest Oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP.

Pamiętajmy, że nie każdy guzek jest rakiem. Najgorsze, co kobieta może zrobić w przypadku wykrycia niepokojących zmian, to odkładać decyzję o konsultacji lekarskiej. Choroba może dotknąć kobiety w każdym wieku, ale diagnoza nowotworu nie jest równoznaczna z utratą piersi, a tym bardziej z wyrokiem śmierci. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Lidka (Gość)

    Polecam kolejną akcję, do której się dołączam! http://www.menopauza.pl/zdrowie_2/profilaktyka_4/mammografia_to_tylko_15_minut.html