Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Mięta pieprzowa na IBS

Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdzkiego zdołali wykazać i wyjaśnić mechanizm korzystnego działania mięty pieprzowej w przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS – z ang. irritable bowel syndrome).

Choć mięta pieprzowa od dawna znajduje się w repertuarze zielarskim, do tej pory nie istniały żadne kliniczne dowody, które tłumaczyłyby jej działanie w zakresie uśmierzania bólu.

Zespół jelita drażliwego to nękająca dolegliwość układu pokarmowego, która dotyka ok 20% dorosłych. Ostre, skurczowe bóle brzucha, wzdęcia oraz naprzemienne biegunki i zaparcia potrafią uprzykrzyć życie bardziej niż niejedno przewlekłe schorzenie.

Nie istnieje żadna konsekwentna metoda leczenia zespołu jelita drażliwego. Najcześciej stosuje się środki usprawniające pracę jelit, a dla złagodzenia objawów krótkotrwale podaje się leki rozkurczowe, rozluźniające lub zapierające. Bezwzględnie zaleca się dietę pozbawioną ostrych, ciężkostrawnych potraw. Często przepisuje się też leki uspokajające lub antydepresyjne.

IBS nie wyniszcza pacjenta fizycznie i nie prowadzi do poważnych powikłań. Ból i przykre dolegliwości prowadza natomiast do konsekwencji w sferze psychicznej.

„Nasze badania wykazały, że mięta aktywuje specyficzny receptor w okrężnicy (TRPM8) i uśmierza ból zapalny oddziałując na włókna nerwowe. To potencjalny pierwszy krok na drodze do nowej, efektywnej metody leczenia zespołu jelita drażliwego” - tłumaczy autor badania, Dr Stuart Brierley.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. hononey

    A właśnie, że da się wyleczyć IBS. Istenieje dieta, która pozwala na wyleczenie IBS. Tutaj macie trochę więcej o tym (niestety po angielsku, ale na niej są zawarte wszystkie informacje):  http://www.breakingtheviciouscycle.info/ Jestem na tej diecie of tygodnia i widzę natychmiastowe poprawy. Diętę należy stosować minium dwa lata. Dieta jest bezpieczna i zbalansowana. Tutaj macie po polsku, co można jeść a czego nie: http://www.dobrametoda.com/SCD/SCD%20-%20nauka%20i%20SCD.htm  http://dieta-scd-popolsku.blog.onet.pl/  http://myblog-agnieszka.blogspot.com/2008/06/dieta-scd-pomocne-informacje.html