Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Migrena - objawy

Choć według statystyk migrena dotyka już ponad pięciu milionów Polaków, wielu z nas bardzo często lekceważy ten problem lub wręcz go wyśmiewa. A nawracające bóle głowy mogą wystąpić u każdego niezależnie od wieku i aktywności życiowej.

Jak powstaje migrena?

Migrenę powoduje nagłe rozszerzenie się naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz czaszki, które poprzez zwiększenie rozmiarów podrażniają przestrzenie okołotętnicze. Za ból, który odczuwamy w czasie napadu migreny są zaś odpowiedzialne receptory, których najwięcej znajduje się właśnie w tym obszarze.

Przyczyny migreny

Choć dokładne przyczyny choroby nie są znane, według chorych jej napady najczęściej pojawiają się na skutek:

 • Czynników genetycznych - ktoś z rodziny cierpiał na tego typu schorzenie lub miał inne problemy z układem neurologicznym
 • Alergii pokarmowych (zjedzenie czekolady, owoców cytrusowych, serów, produktów zawierających glutaminian sodu, wypicie wina, napojów z wysoką zawartością kofeiny)
 • Nieregularnego spożywania posiłków (migrena może pojawić się „z głodu”)
 • Zmian pogodowych (szczególnie zmian ciśnienia atmosferycznego)
 • Zaburzeń hormonalnych (zażywanie środków antykoncepcyjnych, przechodzenie menopauzy)
 • Silnych emocji - stresu, zmęczenia
 • Niedoboru lub nadmiaru snu
 • Zaburzeń funkcjonowania wątroby
 • Zaparć
 • Silnych i duszących zapachów (np. perfum, farby, benzyny)
 • Braku aktywności fizycznej.

Fazy migreny i ich objawy

 • Faza zwiastunów

Faza zwiastunów pojawia się nawet na kilka dni przed wystąpieniem ataku migreny. Jej głównymi objawami są depresja, ataki gniewu, drażliwość, nadmierne pobudzenie lub przewlekłe zmęczenie, sztywność karku, trudności w koncentracji, wzmożenie lub utrata apetytu, zwiększona potliwość, wzrost temperatury ciała.

 • Faza aury

Aurą nazywamy objawy pojawiające się bezpośrednio przed atakiem migreny (zwykle na godzinę przed). Wyróżniamy kilka jej rodzajów:

Aura wzrokowa– najczęstsza postać aury, której głównym objawem jest tzw. „mroczek migrenowy” – migocący punkt zwiększający swoje rozmiary, który pojawia się w polu widzenia chorego. Poza „mroczkiem migrenowym” u pacjenta mogą pojawiać się również błyski, świecące punkty, zniekształcenia obrazu, podwójne widzenie, porażenie mięśni oka (prowadzi do opadnięcia powieki, upośledzenia ruchów gałek ocznych) lub może dojść nawet do chwilowego oślepnięcia.

Aura czuciowa - objawia się poprzez mrowienie, drętwienie oraz nawracające dreszcze, które pojawiają się w okolicy ust i kończyn.

Aura ruchowa – objawia się połowicznymi niedowładami ciała, zaburzeniami funkcji językowych, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi.

Inne – aura może objawiać się również szumem w uszach lub zaburzeniami świadomości.

 • Faza bólu głowy

Migrenowy ból głowy określa się jako jednostronny, stopniowo narastający ból, którego charakterystycznymi cechami jest pulsowanie i duże nasilenie, zwiększające się podczas zwykłej, codziennej aktywności. Napad migreny trwa zwykle od czterech godzin do trzech dni, a pojawia się średnio około dwóch razy w miesiącu. Poza bólem migrenie często towarzyszą nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, parcie na mocz, biegunka, bóle brzucha, problemy z utrzymaniem równowagi, bladość twarzy, uczucie gorąca lub zimna, nadmierna potliwość, nieostre widzenie, depresja, zmęczenie czy nerwowość. Właśnie z tych powodów chory na okres napadu powinien zostać odizolowany od świata zewnętrznego, bowiem każdy czynnik może pogorszyć jego stan.

 • Faza ponapadowa

Faza ponapadowa objawia się zmęczeniem, rozdrażnieniem, apatią i znacznym spadkiem aktywności życiowej. Zdarza się, że chory na tym etapie odczuwa tępy ból głowy, który mylnie uważa za kontynuację migreny.

Rodzaje migreny i ich objawy

 • Migrena oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu w okolicy oczodołu, chory cierpi na aurę wzrokową
 • Migrena okoporaźna – bóle głowy współwystępują z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni otaczających gałki oczne.
 • Migrena porażenna (skojarzona) – charakteryzuje się okresowymi, pulsującymi bólami głowy, którym zwykle towarzyszą problemy z mówieniem, niedowłady, a nawet napady padaczki.
 • Stan migrenowy – powtarzające się nawet przez kilka godzin napady, przedzielone krótkimi przerwami. Zwykle towarzyszą im zaczerwienienie i pocenie się skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.
 • Śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa, po której nie pojawia się ból głowy.
 • Z aurą – atak migreny poprzedza zespół objawów takich jak zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, fotofobia i fonofobia.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Marta (Gość)

  Mam migreny od lat, ale też długo je lekceważyłam i traktowałam jak zwykły ból głowy, zawsze mi się wydawało że migrena to taka ładniejsza nazwa tego bólu ;) No i jak trafiłam do szpitala z tego bólu to siędopiero zaczęło okazywac, że to migrena, że leki specjalne, dieta i inne zasady żeby eliminować te bóle. Trochęczasu mi zajęło wyprowadzenie się ze stanu kilku migren miesięcznie do tego co jest teraz - jeśli się pilnuje to migrena pojawia się tylko w sytuacjach niezależnych ode mnie, jak gwałtowna zmiana pogody czy nienormalne ciśnienie, ale nawet wtedy tragicznie nie jest, Sumamigren mi pomaga w miarę szybko. Bez porównania z tym co było wcześniej - wymioty z bólu i tak przez 2-3 dni... Na pewno nie warto lekceważyć migreny, bo ładnie ona za to dziękuje...

 2. BatkaJu (Gość)

  Jeśli ktoś wyśmiewa osoby, które cierpią na migrenę to chyba nigdy nie towarzyszył takiej osobie podczas ataku. Mojemu obecnemu mężowi mówiłam, że czasem mam ataki, ale dopiero gdy kilka lat temu na wakacjach (na długo przed ślubem) zaczął się napad migreny to zrozumiał, jak poważna jest to choroba. Przez prawie 24h jestem wyłączona z życia - najpierw nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk plus straszny ból głowy. Później sam silny ból głowy przez wiele godzin. Obecnie jestem na Sumamigrenie, więc kiedy wezmę go na początku ataku to ból ustępuje i mogę normalnie funkcjonować. Dlatego bardzo się pilnuję, by tabletki nosić zawsze w torebce.

 3. Lilia (Gość)

  Tez czasami cierpię z powodu migreny, co prawda nie zdarza się często ale jednak, a wtedy człowiek jedyne na co ma ochotę to polozyc się i iść spać, ale widomo praca, dom wiec rzadko kiedy jest taka możliwość, na szczęście znalazłam gardan, tabletki, które bardzo łagodzą ból i mogę po nich normalnie pracowac

 4. Marta (Gość)

  U mnie migrena była bardzo męcząca i próbowałam coraz to nowych leków i zazwyczaj tylko tłumiły ból ale nigdy nie pomagały mu całkowicie, ale znalazłam nowe po których pół praktycznie całkowicie mi przeszedł, to tabletki o nazwie gardan, pani w aptece poleciła i teraz ja polecam Wam