Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Migrena

Migrena to przewlekła dolegliwość o podłożu neurologicznym, charakteryzująca się napadowymi, zwykle silnymi bólami głowy, którym towarzyszy szereg objawów mogących uniemożliwić choremu normalne funkcjonowanie.

Ataki migreny trwają zwykle od kilku do kilkunastu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciu godzin i dzieli się je na klasyczne (z aurą), pospolite (bez aury) i menstruacyjne.

Aura, która pojawia się w ok. 20% przypadków wszystkich migren to charakterystyczne zaburzenia widzenia (mroczki, iskrzące się zygzaki, migoczące gwiazdki, zniekształcenia obrazu) pojawiające się około pół godziny przed wystąpieniem bólu głowy.

Przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie są znany. Przypuszczalnie dolegliwość jest związana z uwarunkowaną genetycznie nadwrażliwością neuronaczyniową. Chorym często udaje się jednak ustalić, co konkretnie wywołuje ataki i unikać ekspozycji na część szkodliwych bodźce. Są to najczęściej: intensywny wysiłek fizyczny, stres, głód, menstruacja, zmiany pogodowe, silne zapachy, ostre światło, głośne dźwięki, alkohol, kofeina, owoce cytrusowe i orzechy.

Objawy migreny

Istnieje kilka typów migreny i każdy wywołuje określone objawy. Ogólnie migrenie można przypisać następujące cechy:

 • światłowstręt,
 • nadwrażliwość na dźwięki i intensywne zapachy;
 • pulsujący silny ból głowy, szczególnie w jej górnej części,
 • zaburzenia mowy wynikające z intensywnego bólu głowy, który uniemożliwia skupienie się na wypowiedzi,
 • zawroty głowy,
 • aura,
 • nudności i wymioty,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • dreszcze i poty,
 • kołatanie serca, niepokój.

Leczenie migreny

Obok niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stosuje się swoiste leki przeciwmigrenowe (tryptany), a w razie konieczności leki przeciwwymiotne i uspokajające. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy jak najszybciej przyjąć leki, położyć się w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu, na czole położyć chłodny kompres i postarać się zasnąć.

W leczeniu migreny proponuje się również metody niekonwencjonalne. Akupunktura i ziołolecznictwo (wrotycz maruna i lepiężnik różowy) od lat wykorzystuje się do łagodzenia objawów, a niedawno za jedną z opcji terapii prewencyjnej w chronicznych przypadkach migreny została uznana toksyna botulinowa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. jalapenoska

  Co do leczenia, zerknąć można również na abcmigrena i zakładkę o leczeniu migreny. Jako osoba, która kolejny rok boryka się z migreną (raz lepiej, raz gorzej co prawda ;) polecam gorąco. Dużo porad, wskazówek i podpowiedzi, co należy robić, czyli wszystko to, co ciekawskie tygryski lubią najbardziej :D