Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Mit o multiwitaminie obalony

Ponad połowa Amerykanów przyjmuje dziś preparaty multiwitaminowe. Czy słusznie? Najnowsze badania wskazują, że raczej niepotrzebnie. Multiwitamina daje podobno niewielkie korzyści, a informacje, że zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów to zwyczajny mit.

Dowodów na obalenie mitu multiwitaminy dostarczył eksperyment określany jako Women’s Health Initiative (WHI), który objął 162 tys. mieszkanek 40 amerykańskich miast w wieku od 50 do 74 lat. Badane przez co najmniej osiem lat regularnie przyjmowały preparat multiwitaminowy. Nie zmniejszyło to jednak, wbrew obietnicom producentów, ani występowania chorób układu krążenia ani ryzyka żadnego typu nowotworu.

Dr Marian Neuhouser z Ośrodka Badań Nowotworowych w Seattle zapewnia, że to największe, choć nie pierwsze badanie, które obnaża prawdę o nieskuteczności multiwitaminy.

Już w 2008 roku odrębne testy kliniczne z łącznym udziałem około 50 tys. mężczyzn ujawniły, że przyjmowanie suplementu witaminy C, E i selenu nie obniża ryzyka wystąpienia chorób serca i nowotworu, zwłaszcza raka prostaty, któremu miały podobno zapobiegać.

Badanie WHI wzięło pod lupę multiwitaminę, bo to obecnie najpopularniejszy suplement diety. Prawda jest jednak taka, że jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia, żaden kompleksowy preparat nam nie pomoże. Łykanie multiwitaminy nie uzupełni niedoborów spowodowanych niewłaściwą dietą.

Oczywiście, przyjmowanie preparatów witaminowych może mieć pewne korzyści w przypadku tak zwanych „populacji przejedzonych, ale niedożywionych”, nie ma jednak wątpliwości co do tego, że tabletki w żaden sposób nie mogą zastąpić zbilansowanej diety i ruchu. O ile multiwitamina może uzupełniać niedobory witamin A, E, B6 i cynku, z pewnością nie dostarczy nam wapnia, magnezu i potasu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Katz (Gość)

    Nie piszcie juz o tych bzdurnych wynikach badan amerykanskich farmaceutow , te ich pseudo=badania sponsoruja kartele farmaceutyczne i im podobne talatajstwo...