Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Młodzież o inicjacji seksualnej i antykoncepcji

Ponad połowa młodych ludzi zgadza się ze stwierdzeniem, że do pierwszego kontaktu seksualnego dochodzi często pod wpływem emocji i nie ma czasu, żeby pomyśleć o antykoncepcji – wynika z badań CBOS.

Niepokojące jest to, że niemal co dziesiąty ankietowany przyznał się do seksu z przypadkowym, nieznanym partnerem i fakt, że aż 30% z nich nie stosowało wtedy żadnych środków antykoncepcyjnych.

Wśród osób, które mają już za sobą inicjację seksualną, aż 27% przyznało się do stosunku z przygodnie poznaną osobą. Tylko nieco ponad połowa z nich (52,3%) zadeklarowała, że w takiej sytuacji stosowała środki antykoncepcyjne.

Przyczyną takich ryzykownych zachowań seksualnych wśród młodzieży może być kojarzenie przez nich „życia seksualnego” bardziej ze „współżyciem” i „seksem” niż z budowaniem relacji opartej na odpowiedzialności i miłości. O powierzchowności związków z pierwszymi partnerami może też świadczyć brak wiedzy o ich wcześniejszych doświadczeniach seksualnych.

Badanie CBOS, przeprowadzone w ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”, CBOS wykazało również, że młodzi ludzie mają problem z podaniem definicji pojęcia „życie seksualne”. Tylko niewielki odsetek pytanych łączy ten termin ze „stałym związkiem” czy „świadomym współżyciem”. Jeszcze większy kłopot sprawiło pytanie o rozumienie terminu „inicjacja seksualna”. Odpowiedziało na nie 48,8% badanych, z czego połowa kojarzy to pojęcie dosłownie z pierwszym stosunkiem, tzw. „pierwszym razem”. Mimo problemu w definicjami pozytywnie zaskakuje natomiast fakt, że ponad trzy czwarte zapytanych uznało, że rozpoczęcie współżycia jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ na całe życie.

Bezpieczny seks?

Wśród tych, którzy pierwsze kontakty seksualne mają już za sobą ponad połowa deklaruje, że stosuje środki antykoncepcyjne. Do najpopularniejszych z nich należą prezerwatywy – używa ich 63,2% badanych, trzykrotnie mniej osób stosuje tabletki hormonalne – 22,7%. Znacznie mniejszym powodzeniem cieszą się spirale (2,2%) i metody okresowej abstynencji seksualnej (tzw. metody naturalne - 2%). Deklaracje badanych wskazują na to, iż koszty zakupu środków antykoncepcyjnych nie wpływają na wybór stosowanych przez nich środków antykoncepcyjnych. Większość (59,5%) ankietowanych, którzy obecnie stosują środki antykoncepcyjne, nawet gdyby mogła przeznaczyć na zakup tego typu środków więcej pieniędzy niż obecnie, nadal by z nich korzystała.

"Daj mi dowód swojej miłości"

Wywiady CBOS przeprowadzone z młodocianymi matkami pokazały natomiast, jakie mogą być motywacje towarzyszące rozpoczęciu kontaktów seksualnych.

W przypadku młodocianych matek można mówić o różnych przyczynach podjęcia takiej decyzji:

 • romantyczność - respondentka była zakochana, chciała okazać partnerowi swoje uczucia, że mu na nim zależy;

 • towarzyskość - związana z funkcjonującym w grupie rówieśniczej modelem akceptowanych zachowań, jest to forma wywierania nacisku, argumentowana tym, że „większość już to przeżyła, głupio mi było powiedzieć, że jeszcze nie”.
 • atrakcyjność seksu - „to jest takie fajne, że trzeba z tego skorzystać, w ogóle wstyd, żeby nie uprawiać seksu”;
 • ciekawość – „każdy chce zobaczyć jak to jest”;
 • poczucie dojrzałości do rozpoczęcia życia seksualnego presja partnera – partner swoim zachowaniem skłaniał do złożenia obietnicy, że rozpoczną współżycie;
 • perspektywa przymusowego czasowego rozstania chłopaka i dziewczyny – planowany wyjazd za granicę.

Analizując wypowiedzi niektórych uczestniczek badania na pytanie, dlaczego nie stosowały środków antykoncepcyjnych można wywnioskować, że posługiwały się „myśleniem magicznym”- wierzyły, że po prostu nie zajdą w ciążę albo nie widziały potrzeby stosowania jakiś zabezpieczeń. W tym kontekście istotny był też stan emocjonalny dziewcząt - nie stosowały zabezpieczeń, ponieważ były zakochane.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. czesc (Gość)

  helloł

 2. Ania1694=) (Gość)

  nie rozumiem..jak to możliwe, że w dwudziestym pierwszym wieku w dalszym ciągu zdarzają się dziewczyny naiwne, bezmyślne i nieodpowiedzialne? na rynku istnieje tyle środków antykoncepcyjnych! kiedy zacznę współżycie na pewno będę stosować dla większego bezpieczeństwa zarówno prezerwatywy jak i środki hormonalne (patentex oval)

 3. młoda (Gość)

  choc byłam barzo moda gdy przezyłam swój pierwszy raz to nie zapomniełam o zabezpieczeniu... takze byłam zakochana ale kierowałam sie rozsadkiem

 4. helow (Gość)

  Ja moj pierwszy raz przezylam mając 16 lat , bylo super ale po paru tygidniach dowiedzialam sie ze jestem, w ciazy ...;*(

 5. prawdziwe powody (Gość)

  bez uzywania eufemizmow i innnych bzdur
  presja
  nacisk
  szantaż emocjalny  "odejście"
  reszte mozna sobie wiadomo co , a ta "towarzyskość" komuś się pomietoliła z Beverly Hills - stare niemodne przereklamowane puste

 6. Werra245 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka

 7. Nikola10

  Teraz dzieciaki w coraz młodszym wieku odbywają stosunek i nie zawsze uważają, potem widzi się takie gimnazjalistyki w ciąży, lub płacz, że dostały jakąś chorobę. Najlepiej mieć stałego partnera, a jeśli się nie ma to wiedzieć chociaż jakie są objawy hiv czy aids, poczytajcie o tym https://adamed.expert/jakie-sa-wczesne-objawy-hiv-i-aids/