Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Myśl o jedzeniu i chudnij

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w USA. Twierdza oni, że myślenie o swoich ulubionych smakołykach zmniejsza w istocie ich spożycie.

Wyniki badań odrzucają starą tezę, jakoby wyobrażanie sobie jedzenia w niekontrolowany sposób zwiększało apetyt.

Badanie wykazało, że percepcja i obrazowanie mentalne uruchamiają procesy nerwowe, które wpływają na nasze emocje i sposób, w jaki reagujemy na bodźce związane z jedzeniem.

Kierująca badaniem Carey Morewedge twierdzi, że próby zduszenia obsesyjnych czasami myśli o jedzeniu w celu zmniejszenia łaknienia nie są najlepszą strategią.

W badaniu wzięło udział 30 ochotników, którzy zostali poproszeni o wyobrażanie sobie cukierków M&M's. Osoby, które wyobrażały sobie zjedzenie 30 czekoladowych kulek, później zjadły ich miej niż osoby, które wyobrażały sobie zjedzenie tylko trzech.

Choć badanie przeprowadzone było na niewielką skalę i nie można uznać go za przełomowe, Morewedge zapewnia, że wyniki z ogromnym prawdopodobieństwem przyczynią się do rozwoju technik ignorowania pobudek w postaci niezdrowego jedzenia, narkotyków czy alkoholu i w przyszłości pozwolą nam na dokonywanie zdrowszych wyborów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Kasia (Gość)

  Całkiem ciekawe spostrzeżenie. ale szczerze powiedziawszy nie znam nikogo kto schudłby od samego myślenia o jedzeniu bądź nie jedzeniu. Jesli potrzebujesz schudnąć to zrób to z głowa i pod kontrolą.

 2. Ewa (Gość)

  fajna ,pożywna i nietuczaca jest smaczna,naturalna przekąska-wild jerky,to kawałki suszonej,urugwajskiej wołowiny,maja tylko 64 kalorii i aż 50% protein.Fajna na odchudzanie.

 3. arsvita (Gość)

  ja schudłam 65kg i wiem jedno, aby nie mysleć w kategoriach odchudzania a zdrowego odżywiania. Nikt nie lubi się katować i głodzić!
  Nalezy 'dogadać ' się z sobą :)

 4. Nikola (Gość)

  arsvita - a coś ćwiczyłaś? :) jeśli tak to co? :)