Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Na siniaki i stłuczenia

Sprawdź, jak się pozbyć szpecących skórę siniaków i stłuczeń.

Siniaki

Siniaki pojawiają się na ciele na skutek stłuczenia tkanek miękkich, np. na skutek uderzenia kończyną o coś twardego czy też intensywnego uprawiania sportu. Gdy tylko zauważysz pojawiający się ciemnogranatowy odcień w miejscu stłuczenia, przyłóż do niego lód (na ok. 10 min.) lub okład z Altacetu.

Na likwidację siniaków dobra jest też maść z arniki i delikatne masaże zasinionych rejonów ciała. Możesz też wypróbować preparatów dostępnych w aptece, po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy zasinienie jest rozległe. Gdy siniak pojawi się przed wielkim wyjściem, możesz zamaskować go korektorem i lekko przypudrować, a leczeniem objawów zająć się po powrocie.

Stłuczenia

W przypadku stłuczeń pierwszym celem jest likwidacja obrzęku. Najprostszym sposobem jest zimny okład, np. ze zmoczonego zimną wodą materiału (ręcznika) lub profesjonalnego okładu żelowego. Możesz też wypróbować owinięte w ręcznik mrożonki, które dłużej niż mokry materiał utrzymają stałą temperaturę. Najlepsze są mrożonki warzywne, które łatwo jest dopasować kształtem do zbitego miejsca. Innym sposobem na stłuczenia i opuchliznę są okłady z lekko rozbitych liści świeżej, białej kapusty. Przykładamy je do opuchniętego miejsca i owijamy bandażem.

W przypadku urazów stawów konieczne jest ich unieruchomienie i wizyta u ortopedy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kijanka (Gość)

    Przez całe życie byłam w siniakach, podobnie zresztą jak moje dziecko. Teraz jednak nie wypada mi pokazywać posiniaczonych nóg. Z mojego doświadczenia wynika,ze pomocne jest smarowanie stłuczeń maścią rozgrzewająco- chłodzącą( .p dermentolem, nie jest drogi)