Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Na solarium z dowodem

Zła wiadomość dla nastoletnich miłośników opalania – amerykańscy pediatrzy walczą o zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie.

Łóżek opalających używamy od lat i prawie od samego początku towarzyszy temu mnóstwo kontrowersji. Z jednej strony mówi się, że korzystanie z solarium w umiarkowany sposób pozostaje bez konsekwencji dla skóry. Ale są też jednak tacy, którzy twierdza, że takie opalanie powinno być bezwzględnie zakazane.

Choć lekarze wciąż ostrzegają przez szkodliwością sztucznych promieni UV, liczba użytkowników solariów wcale nie maleje. Istnieją dowody naukowe, mówiące o ośmiokrotnie większym ryzyku wystąpienia czerniaka złośliwego, nie mówiąc już o zjawisku tanoreksji czyli uzależnienia od opalania, które również prowadzi do nowotworów skóry. Jedno zbadań wykazało tez, że takie uzależnienie może wpływać na tendencję do nadużywania substancji odurzających.

W obliczu najnowszych doniesień naukowców o rakotwórczym działaniu lamp opalających, amerykańscy pediatrzy wystąpili z wnioskiem o zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Twierdzą oni, że ograniczenie wiekowe pozwoli zmniejszyć wciąż rosnący odsetek raka skóry i uszkodzeń oka, gdyż to właśnie nastolatki w wieku od 14 do 17 lat są najczęstszymi klientami salonów.

Zwrócono się również do lokalnych, stanowych i federalnych władz z prośbą o wszczęcie kampanii uświadamiających dzieci, nastolatki i dorosłych o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą sztuczne promieniowanie ultrafioletowe. Mało kto wie, że jego intensywność w niektórych łóżkach opalających może być aż o 15 razy większa niż w przypadku promieniowania emitowanego przez słońce w południe.

Przedstawicie IARC- oddziału Światowej Organizacji Zdrowia zajmującego się nowotworami- ostrzegają, że promieniowanie łózka opalające są dużo bardziej niebezpieczne niż do tej pory myślano i zakwalifikowali je do najwyższej kategorii ryzyka nowotworowego.

Co sądzicie o takim zakazie?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość